Po prečítaní referendových otázok Aliancie za rodinu pozerám neveriacky na kalendár, či naozaj žijeme uprostred Európy a v 21. storočí. To naozaj sa partička talibancov snaží referendom obmedziť základné ľudské práva ľudí, ktorí si náhodou dovolia nežiť presne tak, …
… ako si oni zmysleli – v manželskom zväzku?
Aliancii za rodinu vôbec nejde o to, aby vybojovala viac pre manželov alebo nebodaj aby rodiny, obzvlášť mladé a pracujúce, boli viac podporované. Im ide o to, aby všetci ostatní mali menej – menej práv, menej ochrany, menej informácií a tak ďalej. V tomto je podstatný rozdiel oproti referendu, ktoré sme organizovali my v SaS v roku 2010. Všetkých našich šesť otázok smerovalo k tomu, aby mali buď ľudia viac slobody (napr. voľby cez internet) alebo aby sa znížil rozsah štátu (napr. menej poslancov). Na rozdiel od toho sú otázky navrhnuté Alianciou za rodinu len o tom, ako obmedziť práva tým párom, ktoré nežijú tak, ako si cirkev predstavuje. A to zďaleka nepostihuje len homosexuálne páry.
Ukážkový príklad je otázka číslo tri, ktorá skutočne požaduje, aby všetky práva, ktoré majú manželské páry, nemohli mať žiadne iné (homosexuálne ale aj heterosexuálne) páry: „Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti?“. A tu je podstatný problém:
Základné práva verzus demokracia
Demokracia je pekná vec, veď ako inak má byť spoločnosť spravovaná, ak nie podľa toho, čo chce väčšina. Preto máme každé štyri roky voľby a vládne ten alebo tí, ktorí získali väčšinu hlasov. Tento princíp je starý tisíce rokov a väčšinou správny, avšak nie vždy. Sú prípady a to sú práve základné ľudské práva, ktoré sú silnejšie ako to, čo chce väčšina. Ľudské práva a slobody sú spísané v hlave dva Ústavy SR. V podstate je celá hlava dva o zneplatnení demokratických princípov v prospech niečoho vyššieho, v prospech slobody jednotlivca. A tak je to správne.
Inými slovami, ak by sa 80% voličov v referende rozhodlo, že občania maďarskej národnosti nesmú byť členmi politických strán (článok 29 ods. 2 ústavy), tak je to demokratické rozhodnutie, ale zaručene nesprávne. Práve preto tvorcovia (nielen) slovenskej Ústavy spísali tieto ľudské práva a slobody a rozhodli, že sú nedotknuteľné. Napríklad, že nesmú byť predmetom referenda (článok 93 ods. 3 ústavy).
Prichádzajú talibanci
Lenže bohužiaľ žijeme vo svete, kedy by niektorí ľudia chceli iným diktovať ako majú žiť a predpisovať im čo smú a nesmú. Stačí sa pozrieť do severného Iraku, kde práve vzniká Islamský štát, a ako to dopadne, ak sa pod rúškom náboženstva kradne ľuďom sloboda. Kto si teraz myslí, že preháňam a maľujem čerta na stenu, nech si spomenie na nedávne výroky uznávaného kňaza Kuffu o tom, že homosexuáli sú masoví vrahovia. A stačí si spomenúť, koľko ľudí bolo v mene náboženstva vyvraždených. Aj katolíckou cirkvou.
Žiadna tolerancia voči netolerancii
Treba byť vždy v strehu, ak sa niekto snaží ukradnúť slobodu niekomu druhému. Treba sa brániť, okamžite a masívne, lebo jedného dňa bude neskoro. A preto, myšlienka referenda je pekná vec, ale ak ide o kradnutie slobody druhým a vytváranie ľudí druhej triedy, končí sranda. A končí demokracia.
Dávam na porovnanie: Pri všetkých našich snahách, napríklad pri našej snahe uzákoniť registrované partnerstvo, sme sa snažili zlepšiť život nejakej skupine ľudí ale nikdy, nikdy sme nechceli obmedziť akékoľvek právo napríklad manželov.
To isté pri zákaze nakupovania v nedeľu. My v SaS sme nikdy nechceli niekoho v niečom obmedziť alebo k niečomu nútiť. Nikdy sme nemali a nemáme najmenší problém s tým, ak ktokoľvek ide v nedeľu do kostola a nie do supermarketu. Ale naopak, KDH chce mne, ateistovi, zobrať možnosť v nedeľu nakupovať. Tu je podstatný rozdiel – v miere tolerantnosti návrhov.
Preto prezident Andrej Kiska spravil včera jedinú rozumnú vec – referendum posunul Ústavnému súdu. Ja osobne som presvedčený, že Ústavný súd zamietne dve až štyri otázky a potom ostanú už len také bezobsažné bláboly, aké KDH presadilo do Ústavy. To, čo sa smie nazývať manželstvom a čo nie, je nepodstatné oproti právam a slobodám ľudí, ktorí v manželstve nežijú.
Ak Ústavný súd otázky nezamietne, bude SaS jednoznačne proti takémuto referendu. Lebo nesmie sa stať, že väčšia časť spoločnosti rozhodne o tom, že 4 percentá homosexuálov a heterosexuálne páry, ktoré nežijú v manželskom zväzku nesmú uzavrieť registrované partnerstvo a že nesmú mať žiadne z tých práv, ktoré dnes majú manželia. Nedovoľme, aby nám nejaké KDH alebo nejaká “Aliancia za rodinu” kradli našu slobodu.
1. http://richardsulik.blog.sme.sk/c/364215/pozor-na-talibancov-s-referendom.html