Predtým ako začnete pukať od smiechu, si prosím prečítajte najprv tieto riadky a zistíte, že vyhliadky pre SMER vôbec nie sú ružové.
K VÚC voľbám prišlo (a platne hlasovalo) 981 tisíc ľudí, ktorí odovzdali celkom 4 milióny a 177 tisíc hlasov. O tieto hlasy sa podelilo 559 nezávislých kandidátov a 56 politických strán, hnutí a koalícií.
Nechajme hlasy nezávislých kandidátov bokom a pozrime sa bližšie na hlasy politických strán. Predtým však treba tieto strany priradiť k ľavici alebo k pravici. Pre ďalšie prepočty som tieto strany zaradil k pravici (a všetky ostatné k ľavici):
Myslím, že toto delenie je korektné a to napriek tomu, že Občianski kandidáti zrazu podporili Bajana (zrejme sa naskytol nejaký dobrý kšeft) a SMK v Banskej Bystrici podporí Maňku (zrejme tiež nejaký kšeft). Koalíciám, ktoré sú skutočne všehochuť som priradil nejaké percentá podľa uváženia. Napríklad koalíciu SMER, HZDS, SDKÚ a KDH v Nitrianskom kraji vnímam na 40% ako pravicovú a na 60% ako ľavicovú, čo znamená, že 115 tisíc hlasov som prirátal k pravici a 173 tisíc hlasov k ľavici (samozrejme, v skutočnosti to je mačkopes). Výsledok je táto tabuľka:
Všetky pravicové strany dostali 1,807 milióna hlasov a všetky ľavicové 1,668 milióna hlasov a tabuľka, ktorá porovnáva všetky odovzdané hlasy z posledných štyroch volieb, vyzerá teraz takto:
Trend je teda jasný, ľavica slabne a niet sa ani čomu čudovať – pri toľkom rozkrádaní. Áno, poznám tú omáčku, že aj Dzurinda mal kauzy. Áno mal a nie málo, ale korupcia skôr klesala a ekonomika rástla. Zatiaľ čo teraz sa kradne ako nikdy a škody napáchané zlými ekonomickými rozhodnutiami sú ešte vyššie. Preto je aj logické, že ľavica slabne.
Prečo má potom ľavica viac poslancov?
Voľby do VÚC sú väčšinové. To znamená, že keď kandidát SMER/HZDS získa 500 hlasov, kandidát SDKÚ 400 a kandidát KDH 300, tak vyhráva ľavicový kandidát a to napriek tomu, že pravica dostala viac hlasov. Čiže dôvod je nemohúcosť pravice sa zjednotiť. Napríklad Sloboda a Solidarita mala eminentný záujem byť na celom Slovensku súčasťou pravicovej koalície, žiaľ nebol záujem. Ako vidieť škoda, lebo SaS získala takmer štvrť milióna hlasov a tie by určite pomohli k vyššiemu počtu pravicových poslancov vo VÚC. Ďalší problém je SMK/Most.
Voľby do Národnej rady sú ale úplne iné. Slovensko je v nich len jeden volebný obvod (a nie 90) a volí sa podľa pomerového systému. Na získanie poslancov netreba väčšinu (resp. najvyšší počet pre 1 až 13 mandátov), ale stačí 5 percent. Je to preto na dobrej ceste a myslím, že na Súmračnej majú dôvod k nervozite. Obzvlášť ak HZDS umrie voličská základňa a Kotleba stlačí SNS pod 5 percent.