Práve počas Ficovho premiérovania rastie najbohatším mzda najrýchlejšie a stúpa počet ľudí pracujúcich za menej ako priemernú mzdu – to sú reálne výsledky Ficovej sociálnej politiky.
Že Fico, či už ako šéf opozície alebo ako šéf vlády, toho narozpráva jak je deň dlhý, je všeobecne známe. Problém je ale občas v tom, že nie je možné okamžite vyvrátiť (alebo potvrdiť) jeho tvrdenia, napríklad tie o priemernej mzde. Najskôr tvrdil, že reálna priemerná mzda za 7 rokov Dzurindu klesla a nakoniec prehral stávku. Potom, keď už musel priznať, že reálna mzda za Dzurindu rastie, začal tvrdiť, že rastie len bohatým, čo síce dvíha celkovú priemernú mzdu, ale chudobní nemajú z toho nič.
Štruktúra rastu miezd
Aby bolo možné zistiť, komu ako rýchlo stúpa mzda, je nutné poznať rozdelenie miezd z viacerých rokov, ako to robí Štatistický úrad vo svojej „Štruktúre miezd SR“. Po zmene rozdelenia miezd z príjmových pásiem na decily dostaneme takýto graf:
Na vodorovnej osi sú takzvané decily. Prvý decil je 10% zamestnancov s najnižšou mzdou, druhý decil je 10% zamestnancov s najnižšou mzdou, avšak vyššou ako v prvom decile atď. Posledný decil je 10% zamestnancov s najvyššou mzdou. A čo vidíme? Vidíme, že všetkým rástli nominálne hrubé mzdy aspoň o 7%, pričom najbohatšiemu decilu o vyše 10% (hrubá mzda) alebo dokonca o 12% (čistá mzda). Treba aj povedať, že veľkú časť (nominálneho) nárastu požrala inflácia.
Výsledok je, že v rokoch 2003 až 2007 rástli najbohatším 10% zamestnancov čisté reálne mzdy o 7% a všetkým ostatným zamestnancom o 2% až 3%. Fico má teda pravdu v tom, že bohatí z hospodárskeho rastu profitujú viac.
Skúsme ale rozdeliť obdobie rokov 2003 až na 2007 na Dzurindove a Ficove. Ja viem, že je to kravina, lebo všetky roky sú Dzurindove. Hospodárstvo má určitú zotrvačnosť a dnešný stav je výsledkom práce Dzurindovej vlády. Navyše, okrem Eura a veľkého kopca rečí spravila táto vláda prd makový, takže aj naďalej platí, že dnes žneme výsledky práce Dzurindovej vlády. Fico to samozrejme vidí úplne inak a preto predsa len rozdelím vyššie spomenuté obdobie na roky Dzurindove (2002 až 2005) a roky Ficove (2006 a 2007). V nasledujúcich porovnaniach je reč len o čistých (po zdanení) a reálnych (po zohľadnení inflácie) mzdách z pracovných pomerov na plný úväzok.
Vidíme, že v rokoch 2003 až 2005 rástli najbohatším opäť mzdy najrýchlejšie, o takmer 6%, no zároveň rástli mzdy aj najchudobnejším, o vyše 4%. Keď sa pozrieme na Ficove roky (spodný graf), zistíme, že najbohatším rástli mzdy o vyše 8% a najchudobnejším len o cca 1,5%
Nevidel náhodou niekto niekde toho frajera, ktorý sa v roku 2006 búchal do pŕs, že on ide pomôcť pracujúcej triede? Momentálne totiž Fico pomáha hlavne tím hnusným kapitalistom. Jasné, zabudol som. SILNÉ SOCIÁLNE PROGRAMY. Áno, je pravda, že občas podhodí Fico niečo aj chudobným, ale to ich nechá formou daní aj zaplatiť alebo ho to nič nestojí, ako napr. aktuálne šaškovanie s minimálnou mzdou (ktorú zarába len cca 2% zamestnancov). Faktom ostáva, že bohatí sa majú lepšie za Fica.
Koľko ľudí pracuje za menej ako za priemernú mzdu
Ďalšie z Ficových obľúbených tvrdení je, že priemerná mzda je skresľujúci údaj, lebo dve tretiny zamestnancov zarába menej. Nuž, pravdu má premiér v tom, že väčšina zamestnancov zarába menej ako je priemerná mzda (čo je mimochodom vo všetkých krajinách EÚ tak). Preto má tento údaj sám o sebe nízku výpovednú hodnotu a preto existujú ďalšie ukazovatele ako medián, modus, už spomínané decily, štandardná odchýlka alebo priemer, ktorý nezohľadňuje extrémne hodnoty. Nechcem zachádzať do odbornosti (koho to zaujíma, nech si klikne sem alebo sem) a ostaňme pri priemernej mzde, aby súdruh Fico a jeho družina sa mohli sústrediť na nasledovnú otázku:
Koľko percent zamestnancov má hrubú mzdu nižšiu ako priemernú? Odpoveď je v tomto grafe:
A trapas je na svete. Percento ľudí, ktorí robia za menej ako za priemernú hrubú mzdu sa za Fica zvýšilo. Hahaha hohoho, za dva roky najsociálnejšej vlády stúpol podiel ľudí pracujúcich za menej ako priemernú mzdu zo 69 na 71 percent. Gratulujem pán Fico.
Na záver
Otázka ale je, či je v tom nejaký problém. Ja osobne si myslím, že je „prašť jak uhoď“, či 69% alebo 71% zarába menej ako priemernú mzdu, pokiaľ táto rastie. To len závisťou zaslepení socani si myslia, že najlepšie bude, keď všetci budú mať rovnako (okrem nich samozrejme). Skutočnosť je ale taká, že elity vždy budú zarábať viac, čo je dobré, lebo to potiahne všetkých ostatných. Aha, ešte niečo. Pokiaľ by chcel Fico naozaj docieliť, aby nízkopríjmovým skupinám (a teda jeho voličom) stúpali čisté príjmy rýchlejšie ako bohatým, musel by zaviesť Odvodový bonus. A nech to kľudne premenuje na Odvodovú prémiu. Len to by mu musel najskôr niekto vysvetliť, že práve pre jeho voličov je to tá najlepšia vec. Ako som už veľa krát napísal, Daňová reforma bola pre hospodárstvo (a pre tých, ktorým to hospodárstvo patrí, čiže elity) a Odvodový bonus je pre obyvateľstvo.
1. https://richardsulik.blog.sme.sk/c/163404/Rast-priemernych-miezd-a-la-Fico.html