Ako je známe, na riešenie rómskej problematiky sa za tie roky minuli miliardy korún, neskôr desiatky, možno stovky miliónov eur. A tak počas tých rokov, čo rôzne vlády a Európska únia rómsky problém v skutočnosti neriešili, vznikol celkom slušný priemysel pre riešenie rómskej problematiky. Ide o približne 250 mimovládnych organizácii (len RMORK ich združuje 120), stovky vzdelávacích firiem a množstvo občianskych aktivistov. A k tejto skupine sa pridalo zopár organizovaných tunelárov, ktorí na rómskom probléme v prvom rade slušne zarábajú.
Pre týchto ľudí by bolo predsa hotovým nešťastím, keby sa rómsky problém podarilo vyriešiť. Kto by potom meral IQ 30-im Rómom za 24.500 Eur? Kto by školil 80 Rómov na počítačoch za 561 tisíc eur? Kto by zvyšoval informovanosť Rómskeho etnika o organizácii NATO (prvý projekt na str. 2)? Kto by stratifikoval obyvateľov a identifikoval územie za 306 tisíc eur?
Samozrejme na Rómoch sa dajú zarobiť aj väčšie peniaze ako nejaké desať- či stotisíce, treba len pripraviť odvážny projekt. Napríklad návrh projektu ROMAGENDA (strana-sas.sk/file/3241/kosicka_romagenda_21.rtf), ktorý chce riesiť situáciu Rómov na Luníku IX. Že nejde len o zlý vtip, potvrdzuje skutočnosť, že mesto Košice projekt schválilo (i keď sa zrejme nerealizoval). Kto si dá námahu prečítať týchto 16 strán, dozvie sa napríklad, že „Majorita by mala voči Rómom prejaviť dostatok dobrej vôle a ústretovosti“.
Od strany 11 je možné žasnúť nad nákladmi tohto projektu. Samotný projekt ROMAGENDA mal stáť celkom 1,532 miliardy Sk. V ňom sú veci ako „Vypracovať návrh integrovaného a vzdelávacieho centra na LUNIKu IX“ za 1 mil. Sk, „technické a personálne vybavenie“ tohto centra za 5 mil. Sk, „Realizácia 10 pilotných projektov navrhovaných a realizovaných rómskymi lídrami“ (zrejme nejaké držhubné) za 10 mil. Sk, „Vypracovať návrh Rómskeho podnikateľského centra“ opäť za milión, jeho realizácia za 10 mil. a technické a personálne vybavenie za 15 mil. Sk. Toto si treba nechať rozpustiť na jazyku: Podnikateľské centrum za 26 miliónov korún!
Správa ďalej zistila, že „Rómovia zabudli využívať tradičné remeslá“ a treba „komplexný marketing trhu“ za 5 mil. Sk a že treba „posilňovať záujem verejnosti o dobré príklady využívania kultúrneho dedičstva Rómov“ za 5 mil. Sk. Mimochodom, zdá sa, že milión je niečo ako základná zúčtovacia jednotka. Strategický cieľ číslo 5 je odpustiť Rómom všetky dlhy vo výške 508 miliónov Sk, pričom na strane 3 sa píše, že „Lunik IX jednoznačne potrebuje pomocnú ruku. Nie však takú, ktorá im bude dávať dary a „sociálne odpustky“.“
K cene projektu vo výške 1,532 miliardy Sk treba pripočítať odmenu za manažment vo výške 2,681 milióna euro (pozor, pri odmene sa zrazu ráta v eurách) a keďže „dôveruj, ale preveruj“, mala kontrola manažmentu stáť ďalších 1,149 mil. eur.
Tretí sektor rómsky problém nevyrieši
Na rómsku problematiku bolo vynaložené množstvo peňazí, slovenských aj európskych, ktoré smerovali do tretieho sektora a k zlepšeniu situácie nedošlo, práve naopak. Problémy s Rómami žijúcimi v osadách sú čoraz väčšie. Stupňujú sa útoky na majoritné obyvateľstvo, zvyšuje sa zúfalstvo ľudí a rastie dopyt po funkčných riešeniach.
Táto skutočnosť, po prvé, posúva rómsky problém v rebríčku priorít politikov vyššie. A po druhé, otvára priestor pre riešenia extrémistov. Aj jedno, aj druhé je pre tých, ktorí sa na rómskom probléme priživujú, zlou správou, lebo by sa mohlo stať, že by sa konečne začalo niečo riešiť.
Nechcem týmto dehonestovať prácu všetkých mimovládiek a občianskych aktivistov, ale chcem zrúcať mýtus, že všetko, čo urobia je dobré a iba toto je dobré. Riešenie rómskej otázky vyžaduje aj rúcanie takýchto mýtov. Vedú na falošné cesty. K parazitnému spôsobu života a cicaniu verejných zdrojov.
Som presvedčený, že rómsky problém dokáže vyriešiť, ak vôbec niekto, len štát a to tiež len vtedy, ak mu priradí skutočne vysokú prioritu, keď nie je najvyššiu. Alibistické strkanie peňazí do tretieho sektora, jedno ako záslužnú činnosť väčšina týchto ľudí robí, problém nevyrieši, ale ho skôr konzervuje
Prečítajte si aj riešenia, ktoré navrhla SaS a ktoré sú postavené na práci pre dospelých (Práca namiesto dávok) a na vzdelaní pre deti (SVS). Skôr ako niekto začne kritizovať, že prichádzame s riešeniami až teraz, nech prosím klikne sem, sem a sem. Alebo aj sem, či sem. A skúste aj tu a tu.
1. http://richardsulik.blog.sme.sk/c/310707/Romovia-su-skvely-biznis.html