To bolo rečí, keď sme sa dostali do vlády. Z bezvýznamných udalostí typu môj „neformálny obed s veľvyslancami„, ktorých roky poznám a s ktorými si tykám, sa vyrábali škandály a zo SaS strana, ktorá ohrozuje koalíciu. Dnes, šesť mesiacov po voľbách, je stále viac zrejmé, že opak je pravdou. SaS je spoľahlivý a čitateľný partner a to nielen pri voľbe generálneho prokurátora.
Začína to tým, že dôsledne dodržujeme koaličné dohody. Samozrejme, že nie vždy sme schopní dohodnúť sa okamžite, niekedy sa potrebujeme najprv poradiť s našimi poslancami, ale keď sa raz dohodneme, tak to jednoducho platí a nepredkladáme žiadne protichodné poslanecké návrhy.
Pokračuje to tým, že tak ako sa dohodneme, tak aj hlasujeme a hlavne, hlasujeme jednotne. Možno naši poslanci strávia viac času diskusiami v klube a zďaleka nemáme vždy jednotný názor, ale vieme sa dohodnúť. To, že sa poslanci za SaS dokážu takmer vždy dohodnúť na jednom postoji, súvisí s tým, že zdieľame rovnaké hodnoty. Mimochodom, práve tomuto venujeme väčšinu času pri pohovoroch so žiadateľmi o členstvo. Každopádne držíme pokope, správame sa korektne a najmä nehlasujeme v rozpore s dohodami.
Výsledkom je, že SaS sa nezúčastňuje žiadnych intríg a ani zákulisných hier. To vidieť práve v prípadoch, akým je voľba generálneho prokurátora. Opäť raz SaS dokázala svoju zodpovednosť. V prvom kole voľby GP sme v snahe situáciu zbytočne nekomplikovať nenavrhli nikoho, ale rovno sme vyhlásili, že podporíme kandidáta ostatných troch koaličných strán. Keď sa ostatné tri strany nevedeli na nikom dohodnúť, navrhli sme do druhého kola kandidáta, Jozefa Čentéša, na ktorom sa následne dohodla celá koalícia. Samozrejme, že ho všetci poslanci SaS aj volili a pre istotu si lístky odfotili. Róbert Fico síce namietal, ale po prvé – žiaden zákon sme neporušili a po druhé – teraz sme mimo akéhokoľvek podozrenia.
Žiaľ, rôzni aktéri opäť rozohrali svoje hry a s poľutovaním musím konštatovať, že medzi 79-imi koaličnými poslancami sa nachádza aj 6 takých, ktorí jedno hovoria a iné robia. Nikto nenamieta proti slobodnej voľbe poslanca, no voliči majú právo vedieť, aké je to slobodné hlasovanie poslanca, ktorého volili v parlamentných voľbách. Tajná voľba má zmysel vo všeobecných voľbách, lebo má chrániť voličov. V parlamente zmysel nemá, tam chráni poslancov imunita na výroky a na hlasovania. Tajná voľba v parlamente je len živná pôda pre rôzne hry a nečestné konania.
Preto sme my v SaS dospeli k nasledovnému záveru:
- Po voľbách sme sa stali súčasťou koalície, ktorú vedie Iveta Radičová a to platí – SaS stojí za premiérkou.
- Je pre nás neprijateľné, aby o osude vlády rozhodovalo niekoľko zradcov. Kto chce voliť pána Trnku, nech ho volí, ale nech sa k jeho voľbe postaví ako chlap a nie ako zbabelec. Práve preto, aby voľba bola skutočne slobodná, má poslanec imunitu na výroky a na hlasovania.
- Vzhľadom na priebeh prvého kola považujeme za nezodpovedné pokračovať v tajnej voľbe.
- Poslanci SaS spolu s ostatnými koaličnými poslanci preto zablokovali druhé kolo tajnej voľby.
- Súhlasíme s tým, aby ďalšia voľba generálneho prokurátora bola verejná. Keď už má táto vláda padnúť, tak nech aspoň vieme, kto to zapríčinil.
Tento jasný a jednoznačný postoj SaS je schválený republikovou radou a poslaneckým klubom.
1. https://richardsulik.blog.sme.sk/c/249851/SaS-je-zodpovedny-partner.html