Čo spravia politici, ktorí si o svojich voličoch myslia, že sú to nesvojprávni blbečkovia, keď sa títo rozhodnú inak, ako si to oni predstavujú? No nechajú ich rozhodnúť sa ešte raz, s upozornením, že takto si oni, politici, slobodné rozhodovanie nepredstavujú. Presne v tomto duchu sa v Sobotných dialógoch vyjadril aj poslanec ĽS-HZDS Jozef Halecký, keď navrhol predĺžiť otvorenie druhého piliera až do konca roka, čiže o ďalších šesť mesiacov.
Blíži sa totiž koniec júna, keď sa (podľa dnes platného zákona) druhý pilier uzavrie. Následne sa spraví celková bilancia, vystúpení mínus vstúpení, a výsledný počet bude približne 30-tisíc. V porovnaní s vyhláseniami o počtoch ľudí, pre ktorých je druhý pilier nevýhodný (Halecký 300-tisíc a Bernátek dokonca 1 milión), je smiešnych 30-tisíc veru riadna hanba, i keď treba povedať, že práve toľko odhadovalo samotné ministerstvo práce. Závažnejší je možno odhad ministerstva financií, ktorý počíta so 70 tisícmi a najmä s 3,5 mld. Sk v štátnom rozpočte.
Pritom samotné otvorenie druhého piliera bola správna vec, lebo po určitom čase dala ľuďom možnosť prehodnotiť rozhodnutie ohľadne takej závažnej veci, akou sú ich dôchodky. Aj proti predĺženiu otvorenia sa z hľadiska slobody jednotlivca nedá veľa namietať. Pán Halecký by mal však zohľadniť jednu vec: Koalícia vyčerpala viac-menej všetky svoje možnosti, počnúc zverejnením platov manažérov DSS, cez leták s číslami od brucha, až po zrušenie notárskeho overenia podpisu (mimochodom, tiež správna vec, keďže znižuje byrokraciu). Preto sa dá aj predpokladať, že tí, ktorí vystúpiť chceli, už vystúpili.
Na druhej strane, DSS-ky sa doteraz bránili, ale neútočili. Aby sa teda nestalo, že na druhý polrok rozbehnú masívnu kampaň za VSTUP do druhého piliera a bilancia bude dokonca negatívna. Potom sa celá koalícia môže poďakovať za medvediu službu pána Haleckého.