Predstavte si, že vám poviem, že 2 plus 1 je 21. Vy na to, že to tak nie je, že 2 plus 1 je predsa 3 a poukážete na axiomatickú definíciu reálnych čísel, na Archimeda, možno Pytagora. Moja reakcia bude, že (a) si za mojím výsledkom stojím, že (b) sa k vášmu výsledku vyjadrovať nebudem a že (c) moje prepočty nezverejním.
Presne toto spravilo ministerstvo práce minulý týždeň, keď som zverejnil, že čísla v ich letáku, ktorý aj za moje peniaze nechali dva milióny krát vytlačiť, sú nesprávne. V prvom príklade v uvedenom letáku sa 40-ročný človek, ktorý už odpracoval 22 rokov a ďalších 22 rokov ešte pracovať bude, rozhoduje, či má vstúpiť do 2 piliera. Leták porovnáva súčet všetkých dôchodkov pre prípad zotrvania a pre prípad prestupu.
V prípade zotrvania v prvom pilieri bude mať podľa letáku náš dnešný štyridsiatnik dôchodok len z prvého piliera, a to v úhrnnej výške 5,276 mil. Sk. S týmto číslom sa dá súhlasiť. V prípade, že náš dnešný štyridsiatnik sa dnes rozhodne prestúpiť do 2 piliera, bude dostávať nejaký dôchodok z prvého a nejaký dôchodok z 2 piliera. Ministerstvo túto sumu (dôchodok z prvého a 2 piliera) vyčíslilo na 4,062 mil. Sk – a tu je problém:
Keď náš štyridsiatnik vstúpi do 2 piliera a bude doň platiť ešte 22 rokov svojich 9 percent, tak z toho vyplýva, že do prvého piliera platí počas prvých 22 rokov celých 18 percent a počas druhých 22 rokov ešte stále 9 percent (a druhých 9 percent ide do 2 piliera). Otázka, na ktorej ministerskí odborníci zjavne stroskotali, znie: koľko percent všetkých svojich odvodov zaplatí náš štyridsiatnik do prvého piliera? Správna odpoveď je 75 percent a presne taký dôchodok musí dostať z prvého piliera, a to je v našom príklade 3,957 mil. Sk. Na 2 pilier tak ostane už len 105-tisíc Sk, čomu sa nedá povedať inak ako haluz, naše ctené ministerstvo sa seklo o dobrých 1,3 mil. Sk.