V stredu večer, len pár hodín po návšteve novopečeného gréckeho ministra financií Janisa Varoufakisa v centrále Európskej centrálnej banky (ECB) rozhodla Rada guvernérov práve tejto banky, že už nebude akceptovať grécke dlhopisy ako záruku za nové úvery.
ECB sa dopúšťala klasického hriechu emisných bánk
To sa zdá byť na prvý pohľad brutál, veď odkiaľ zoberie ten chudák nový grécky premiér Tsipras čerstvé peniaze na svoje uletené predvolebné sľuby? Lenže také horúce to nie je. Po prvé, ECB sa len vrátila k svojmu pôvodnému pravidlu za nové úvery požadovať také záruky, ktoré sa aspoň z diaľky na záruky podobajú. Totiž, od svojho vzniku až do 24.8.08 požadovala ECB za nové úvery ako záruky dlhopisy aspoň s ratingom A-. Potom im stačil už aj rating BBB-, avšak ak išlo o dlhopisy grécke, portugalské a írske, nebol potrebný žiaden rating.
ECB sa teda dopúšťala klasického hriechu emisných bánk, kedy za reálne peniaze akceptovala ako záruky bezcenné papieriky menom „grécky dlhopis“. Je preto len pochopiteľné, že šéf ECB Mario Draghi sa chopil príležitosti a prestal akceptovať grécke dlhopisy ako záruky.
Ako dôvod jasne uviedol neochotu novej vlády pokračovať v úspornom programe. Komentátori a politológia teraz môžu filozofovať o tom, či si Draghi len plní povinnosti, alebo či zasahuje do politiky demokraticky a legitímne zvolenej vlády (to prvé musí, to druhé nesmie).
Núdzové úvery
Avšak priamo v rozhodnutí ECB sa uvádza, že ak budú banky potrebovať, môžu čerpať takzvané ELA úvery. To sú núdzové úvery, ktoré poskytujú komerčným bankám lokálne národné banky. Čiže, ak si doteraz požičala grécka komerčná banka peniaze od ECB a založila bezcenné grécke dlhopisy, bude si tá istá komerčná banka požičiavať odteraz od Gréckej národnej banky, načo bude potrebovať záruku štátu.
Je to v podstate to isté, jediný rozdiel je vo výške úrokoch, ktorá je dnes 0,05% a v prípade ELA úverov stále ešte veľmi slušných 1,5%. Pre istotu nechal Draghi navýšiť strop pre ELA úvery na 60 miliárd eur, z čoho grécky štát môže chvíľu žiť.
Navyše, dnes nie je presne známe, čo sa stane, ak Grécka národná banka vydá viac ELA úverov ako povolených 60 miliárd eur? Totiž, peniaze emituje priamo Grécka národná banka a nie ECB. Tá to len schvaľuje, avšak pri hlasovaniach o ELA úveroch potrebuje dvojtretinovú väčšinu. V minulosti mali Gréci aj vyše 120 miliárd eur na ELA úveroch. Čo im reálne bráni túto sumu peňazí vygenerovať opäť?
Draghiho bububu
Teraz je len otázkou, či premiér Tsipras a jeho minister financií Varoufakis majú dostatok odvahy na husárske kúsky. Ak zachovajú plechový ksicht, nikto im nič nemôže. V podstate si budú v Aténach generovať eurá v štyri kilometre vzdialenej národnej banke. Grékov nebude možné ani len vyhodiť z eurozóny.
Alebo podľahnú Draghiho bububu a tlaku svojich európskych kolegov (a na to to po týždni blúdenia po Európe vyzerá) a budú pekne poslúchať, ako všetci pred nimi.
1. http://finweb.hnonline.sk/komentare-a-analyzy/559894-bububu-na-grekov-pise-richard-sulik