Predpokladám, že aj vy pozeráte na dátum spotreby, keď nakupujete. Vyberiete si váš obľúbený jogurt či 100 gramov balenej šunky a pozriete, dokedy to je jedlé. Zrejme aj vy si poviete, že vzadu budú „čerstvejšie“ balenia, lebo obchodník chce predať najskôr to, čo skôr kúpil.
Fifo (first in, first out) hovoria tomu odborníci.
Aspoň teda ja sa podľa toho riadim (áno, priznávam, veľké nákupy u nás robím ja a ešte sa v tom aj celkom vyžívam) a musím povedať, že dátum spotreby je skvelá vec. Čo by som ešte uvítal, je dátum výroby. Až potom je človek skutočne prekvapený, ako dlho vydrží napríklad maslo (tri mesiace) alebo smotana (mesiac).
Drakonické pokuty
Čomu však nerozumiem, dokonca považujem to za kravinu najvyššieho stupňa, je trestanie, ak nejaký supermarket predáva veci po dátume spotreby. Mne sa veľakrát stalo, že jogurt v mojej chladničke presiahol dátum spotreby a zjedol som ho. V najhoršom prípade človeka preženie.
Navyše, ide o drakonické pokuty (až do troch miliónov eur), ktoré môžu obchodníka doslova položiť. Teraz si zrejme veľa ľudí/spotrebiteľov/voličov povie:„dobre im tak, sviniarom kapitalistickým“, ale treba si uvedomiť dve veci. Po prvé, brutálne prísne pokuty vedú k tomu, že všetok tovar po spotrebe sa musí vyhodiť. Teda, len tak vyhodiť nestačí, tovar po spotrebe musí ísť do kafilérie. Zamysleli ste sa nad tým, kto to zaplatí? Nuž, milí spotrebitelia, zaplatíte to vy cez vyššie ceny ostatných produktov.
Likvidovanie konkurencie
Po druhé, čo sa stane, ak niekto kúpi jogurt v reťazci x, nechá ho doma „odležať“, potom ho nebadane vráti do regálu, kde ho kúpil, a nahlási, že reťazec x predáva jogurty po spotrebe? Pri trojmiliónových pokutách to stačí spraviť raz obchodníkovi a párkrát reťazcu a konkurencia je zlikvidovaná. Presne to by sme však chcieť nemali, aj keď pre mnohých ľudí sú to „hnusní kapitalisti“. Lebo za socíka tu reťazce neboli a s nimi ani žiaden sortiment.
Teraz príde na rad argument so starenkou, ktorá chudinka nevidí na dátum spotreby. Nuž, keď starenka vidí na peniaze či cenovku, vidí aj na dátum spotreby a vždy môže niekoho poprosiť o pomoc. Ale pokutami za prekročenie dátumu spotreby robíme z ľudí nesvojprávne trúby a navyše predražujeme ostatný tovar.