Nemecký minister financií pripustil, že ani druhý záchranný balík pre Grécko nemusí stačiť. Nemecký minister vnútra rovno povedal, že Gréci by mali opustiť eurozónu. Napriek tomu sa naši „zodpovední“ politici tvária, že nič sa nedeje a súhlasia s pomocou Grécku.
Zmluva o dočasnom eurovale (EFSF), z ktorej má byť poskytnutý druhý balík pre Grécko a na ktorej sa Slovensko zúčastní sumou približne 1,5 miliardy eur, jasne hovorí, že len taká krajina môže z EFSF dostať peniaze, u ktorej je predpoklad, že ich bude vedieť splatiť. To znie logicky a pochopiteľne.
Háčik je v tom, že všetci vedia, že Grécko túto pôžičku nikdy nesplatí, no tvária sa, že nič nevidia a že všetko je kóšer. Medzičasom sa už aj Medzinárodný menový fond odmieta podieľať v tej výške ako pri prvej pôžičke, lebo vie, že tieto peniaze splatené nebudú.
V podstate existujú pre Grékov tri možnosti. Po prvé, naďalej im budú ostatné krajiny eurozóny dotovať životný štandard, na ktorý si sami nevedia zarobiť. Túto možnosť skôr či neskôr členské krajiny odmietnu, lebo nebudú vedieť svojim voličom vysvetliť, prečo by sa vlastne oni mali skladať na grécke dôchodky.
Druhá možnosť je, že Gréci znížia svoje ceny a platy v priemere najmenej o 30 percent, aby so svojou produktivitou mohli konkurovať. Túto možnosť odmietne grécke obyvateľstvo v najbližších voľbách, resp. masívnymi demonštráciami.
Ostáva tretia možnosť, a to je vyhlásenie platobnej neschopnosti a následný výstup z eurozóny. Táto alternatíva je jediná, ktorá reálne dokáže vyriešiť existujúcu situáciu, a zároveň dať Grékom šancu na nový začiatok. Vyhlásenie platobnej neschopnosti nie je žiadna tragédia, obzvlášť nie pre Grékov, ktorí tak spravili za posledných 200 rokov päťkrát, naposledy v roku 1964.
Mimochodom, za posledných 200 rokov sa Gréci nachádzali 92 rokov v platobnej neschopnosti, a život predsa len išiel ďalej. A samozrejme, že pôjde ďalej aj teraz, len načo by sa s bankrotom Gréci ponáhľali, keď je v eurozóne dosť politikov, ktorí tak veľmi radi rozdávajú cudzie peniaze. Preto si počkajú, až eurozóne dôjde trpezlivosť, a len čo prestanú tiecť peniaze, vystúpia z eurozóny.