Krachujúci Váhostav a vysmiaty Juraj Široký posledné týždne stiahli celú „antikorupčnú pozornosť“ na seba, to však neznamená, že iné podvody prestali existovať.
Ako sa IBM dostala k zákazke za 100 miliónov eur
Podvod pri výberovom konaní na informačný systém pre Finančnú správu (v tom čase bol ministrom financií ešte Ján Počiatek) bol v tom, že najprv boli vyhlásené dve súťaže – jedna na dodávku Štandardného daňového systému (ŠDS) a druhá na technickú asistenciu. Keďže záujemcovia sa nemohli zúčastniť na oboch súťažiach, zúčastnili sa len na tej prvej (dodávke ŠDS) a na súťaži na technickú asistenciu sa zúčastnila len IBM. Následne Ján Počiatek prvú súťaž zrušil, predmet druhej súťaže rozšíril o dodávku ŠDS a IBM sa dostala k zákazke za 100 miliónov eur.
Šéf SAP František Imrecze putuje na post šéfa Finančnej správy
Podľa neoverených informácií mala dodávka pôvodne obsahovať aj licencie softvérovej spoločnosti SAP. To však nejako vypadlo a licencie v hodnote 15 až 20 miliónov eur bolo nutné zaplatiť navyše, a to už v apríli 2010, necelých šesť týždňov pred voľbami. Vtedajší šéf SAP František Imrecze sa následne (v roku 2012) presunul na post šéfa Finančnej správy.
SAP nie je vhodný systém
SAP nie je vhodný systém na správu daní, a aby úkony, ktoré doteraz trvali sekundy, netrvali minúty, bude sa musieť za ďalšie milióny zakúpiť výkonnejší softvér, ktorý, samozrejme, tiež nie je v cene kontraktu s IBM. Je to, ako keď jazdíte na aute so zatiahnutou ručnou brzdou a problém vyriešite tak, že dáte viac plynu.
IBM zákazku nerealizuje priamo
IBM síce získala zákazku za 100 miliónov eur, no väčšinu z nej nerealizuje priamo. Spolupracuje so subdodávateľmi, napríklad s firmou Sevitech, ktorej majiteľmi sú páni Brhel a Miškovský (ten z Corinexu). Bývalá pravá ruka pána Miškovského Milan Grega je dnes šéfom informatiky, hádajte kde? Správne, na Finančnej správe.
Vládne nám banda zlodejov
Toto všetko sú prepletenia a podozrenia, ktoré sú síce na Slovensku za vlády Roberta Fica bežné, lebo nám vládne banda zlodejov, ale pre renomovaný americký koncern, akým IBM rozhodne je, sú takéto konflikty neprijateľné. Písal som priamo spoločnosti IBM, a keďže ich odpoveď ma neuspokojila, napísal som na americké ministerstvo spravodlivosti, na to oddelenie, ktoré sa zaoberá korupciou páchanou americkými firmami v zahraničí. O prípad sa začala zaujímať aj americká ambasáda, ktorá si obidva moje listy vyžiadala.
Je načase od IBM požadovať zľavu z ceny
Myslím si, že dodávka od IBM nezodpovedá cene, ktorú štát zaplatí, a že je načase začať požadovať zľavu z ceny. Len na porovnanie: pôvodný systém KONS (tiež s nábehovými problémami) mal stáť iba pätinu. Možno začne byť požiadavka zľavy reálna po tom, čo sa k prípadu vyjadrí americké ministerstvo spravodlivosti. Ak má niekto v tejto veci zaujímavé informácie, poprosím, aby mi napísal na richard@sulik. sk.
1. http://komentare.hnonline.sk/dnes-pise/555981-americka-ambasada-sa-zaujima-o-ibm