Nuž, tak nakoniec si Európska únia včera vydupala, čo chcela, ale nejasal by som. Asociačná dohoda s Ukrajinou rozhodne nie je žiadne víťazstvo pre EÚ, skôr ide o nestratenie tváre. Situácia sa totiž za posledný rok tak zamotala, že nájsť rozumné riešenie je prakticky nemožné.
Asociačná dohoda s Ukrajinou a problémy
Problémy sa začali približne pred rokom, keď vtedajší prezident Janukovyč odmietol podpísať asociačnú dohodu (včera ratifikované znenie je totožné so znením spred roka). Hlavný dôvod bolo vylúčenie bezcolnej dohody medzi Ukrajinou a Ruskom, čo EÚ (úplne zbytočne a nepochopiteľne) požadovala.
Rusko, nech sú jeho vzťahy k Ukrajine akékoľvek, je totiž najdôležitejší obchodný partner Ukrajiny a požadovať odmietnutie bezcolného obchodu je závažné nepochopenie situácie.
Je to v prvom rade zlyhanie Catheriny Ashtonovej, končiacej „ministerky zahraničných vecí“ EÚ.
Neschopná Catherine Ashtonová
Po odmietnutí dohody Janukovyčom v októbri 2013 nasledoval Majdan, anexia Krymu Ruskom, boje na východnej Ukrajine a dnes neriešiteľná situácia.
Neschopnej barónke Ashtonovej máme veru za čo „ďakovať“.
Je príznačné, že na dnešnú ratifikáciu sa ani len neunúvala prísť do parlamentu (ako pravidelne posledné roky) a poslala za seba českého komisára Štefana Füleho.
Samozrejme, europarlament sa dnes snažil urobiť z ratifikácie historickú chvíľu a tak bol cez telemost spojený s ukrajinským parlamentom (tentoraz sa tam nikto nebil), avšak to je všetko len divadlo. V skutočnosti panuje veľká bezradnosť, čo potvrdzuje aj fakt, že na tlak Ruska bola účinnosť včera ratifikovanej asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou odložená na rok 2016.
Dovtedy sa medzi Ruskom a Ukrajinou bude obchodovať bezcolne. Navyše, Putin je v komfortnej situácii, sankcií sa nebojí a presne vie, že sila EÚ končí niekde pri asociačnej dohode.
EÚ zažije na Ukrajine svoje druhé Grécko
Ďalší problém sú financie.
Ukrajina je na pokraji bankrotu a EÚ sa svojím prístupom, ktorý sa nedá inak nazvať ako slon v porceláne, ženie do finančného dobrodružstva, ktoré pokojne môže zatieniť záchranu súkromných španielskych bánk. Zároveň tým ohrozuje dodávky plynu z Ruska. Už pred pár mesiacmi som písal, že EÚ zažije na Ukrajine svoje druhé Grécko.
Pritom asociačnú dohodu vo svojej podstate neodmietam, naopak, vždy je lepšie, keď krajiny medzi sebou obchodujú ako vedú vojnu. Avšak je nevyhnutné zohľadniť situáciu, prostredie, dobu, okolnosti… To sa, žiaľ, nestalo, a preto som sa pri včerajšom hlasovaní zdržal.