Viackrát som sa stretol s argumentom, že keď nepomôžeme Grécku a Grécko skrachuje, doplatí na to Slovensko vo forme vyšších úrokov. Ivan Mikloš vyčíslil tento dopad na impozantnú sumu 2,6 miliardy eur za 10 rokov. Myslím si, že ide o obyčajné strašenie, a samotnej úvahe, že nám stúpnu úroky, keď Grécko skrachuje, chýba elementárna logika.
Keď pred pár rokmi boli na pokraji krachu Košice (pod vedením vtedajšieho primátora Rudolfa Schustera, ktorý rovnako ako Gréci vyrobil obrovské dlhy), tiež nikto nemal obavu, že stúpnu úroky povedzme Trnave, ktorá v tom čase hospodárila zodpovedne. Obidva subjekty zdieľali síce rovnakú menu, no mali rôzne úrokové sadzby, ktoré záviseli v prvom rade od toho, ako hospodárili.
To isté platí aj v prípade eura. Nemecko, ktoré má aktuálny deficit len 2 percentá, platí úroky vo výške 2,8 percenta. Taliansko, ktoré má deficit trojnásobný, platí úroky vyše 6 percent. A to majú obidve krajiny rovnakú menu – euro.
Sadzba, ktorú bude Slovensko platiť, závisí teda v prvom rade od toho, ako budeme hospodáriť my, a nie Gréci. Či zodpovedne alebo a la Fico. A, samozrejme, úroková sadzba závisí aj od ratingu. Je to úplne jednoduché. Čím lepší rating, tým nižšie úroky. A teraz otázka za päťsto: kedy bude mať Slovensko lepší rating? Keď vystaví neodvolateľné a bezpodmienečné záruky na niekoľko miliárd eur, ktoré jedného dňa budeme musieť splatiť? Alebo keď si povieme, že nebudeme peniazmi slovenských daňovníkov financovať grécke dôchodky a zachraňovať všetkých na okolo (my, grandi J)?
Áno, poznám ten pseudoargument, že peniaze, ktoré budeme platiť na EFSF a ESM (euroval 1 a 2), sa nezarátajú do celkového dlhu. To je však iba sebaklam, aký európski politici radi používajú. Možno sa v štatistike podľa ESA 95 nebude tento dlh vykazovať, ale celkom určite to neohúri ratingové agentúry. Keď k našim tridsaťmiliardovým dlhom pribudnú bezpodmienečné a neodvolateľné záruky vo výške povedzme ďalších desiatich miliárd eur, tak to náš rating zaručene ovplyvní negatívne. A keď budeme mať horší rating, tak zaručene budeme platiť vyšší úrok. Toto nie je bububu, toto je isté ako amen v kostole.