Posledné týždne bolo trochu tichšie okolo Grécka. Niet sa čomu čudovať, veď dostali vyše tridsať miliárd eur (takmer celý dlh Slovenska) a to bude na chvíľu stačiť. Slovo „chvíľa“ treba brať v tomto prípade doslova, lebo už sa objavujú prvé hlasy, že sa treba zamyslieť na ďalšími peniazmi pre Grécko. Medzinárodný menový fond sa nechal v piatok počuť, že Grékom bude treba 9,5 miliardy eur, samozrejme, navyše ku všetkému, čo doteraz bolo zaplatené či prisľúbené.
Čo sa deje v Grécku po troch rokoch zachraňovania
A čo sa deje v samotnom Grécku? Čistá katastrofa po troch rokoch zachraňovania. Nezamestnanosť v Grécku je najvyššia v histórii a dosiahla 27 percent, pritom ešte pred rokom bola tesne pod 20 percentami. Počet vydaných stavebných povolení v Grécku klesol o 43 percent medziročne a o viac ako 90 percent oproti historickému maximu v roku 2005. To logicky prinesie ďalší úpadok v Gréckom stavebníctve pre tento a budúci rok. Priemyselná produkcia Grécka klesá naďalej a nachádza sa na úrovni sedemdesiatych rokov. To isté je aj s predajom áut (pokles o vyše 80 percent oproti historickému maximu), či s maloobchodnými obratmi (najnižšie za posledných 17 rokov).
Grécko nemá šancu prežiť v eurozóne
Takzvaná Troika („experti“ z Medzinárodného menového fondu, Európskej centrálnej banky a Európskej komisie) dokázala to, čo nedokázali ani grécki socialisti, ani vojenská diktatúra – položiť Grécko na kolená. Samozrejme, že niekedy sa tieto katastrofálne čísla obrátia. Najneskôr po tom, čo počet vydaných stavebných povolení alebo počet predaných áut klesol o sto percent a už vidím, ako to „eurohujeri“ začnú vydávať za veľký úspech. Lenže potom si treba položiť otázky a úprimne odpovedať. Stálo to za to? Nedalo sa Grécko zlikvidovať lacnejšie? Teda, pardon: nemohla záchrana Grécka stáť menej? A u nás na Slovensku si tiež budeme musieť položiť minimálne jednu otázku: Naozaj sme museli Grékom prispieť na nový okruh pre formulu 1, zatiaľ čo my nemáme ani len diaľnicu do Košíc?
A to podstatné na záver. Naďalej platí, že všetko „zachraňovanie“ je len drahým kupovaním času a nerieši podstatu problému: Grécko nemá šancu prežiť v eurozóne.