Pred viac než tisíc rokmi priši títo dvaja páni na územie Slovenska a doniesli písmo, kultúru a všeličo iné. Určite im za to patrí vďaka, veď bez písma sa funguje ťažko. Historici určite ocenia, že si ich pripomíname a súhlasím, pripomínajme si Cyrila a Metoda. Otázkou je, či musíme všetci 5. júla ostať doma, lebo pred vyše tisíc rokmi Cyril a Metod doniesli písmo.
Chápem, že keď sa spýtame ľudí, či 5. júla má byť voľný deň, drvivá väčšina odpovie áno. Niektorí môžu vyraziť na dovolenku o deň skôr, iní si môžu obriadiť záhradku a možno sa nájde aj zopár jedincov, ktorí budú svätiť Cyrila a Metoda. Väčšine obyvateľstva však tento sviatok nehovorí vôbec nič a ide len a len o deň voľna. To je pekné, ale treba si uvedomiť, že „obed zadarmo neexistuje“.
Pri vzniku Slovenska, teda pred dvadsiatimi rokmi, sme mali osem sviatkov, čím sme v Európe boli na druhom mieste od konca. Dnes máme 15 sviatkov (Nový rok, Traja králi, veľkonočný piatok a pondelok, Sviatok práce, Víťazstvo nad fašizmom, Cyril a Metod, Deň ústavy, SNP, Sedembolestná panna Mária, dušičky, 17. november a Vianoce) a sme druhí v Európe. Už len Luxemburg má viac sviatkov (18) ako my. O bohatstve a životnej úrovni, a teda možnosti dovoliť si nerobiť v Luxemburgu a na Slovensku, asi písať nemusím.
Posledných 20 rokov sa tu predháňali politici v snahe zapáčiť sa voličom a navrhovali sviatky hlava-nehlava a schválilo sa kadečo. My, samozrejme, môžeme mať aj 40 sviatkov, alebo 70, dôvodov by sa našlo dosť, ale potom si treba položiť otázku, kto bude robiť, respektíve, z čoho budeme žiť. Navyše, vysoký počet sviatkov je konkurenčná nevýhoda, ktorá vstupuje do rozhodovania investorov. Asi sa budeme musieť rozhodnúť medzi vyššou životnou úrovňou a vysokým počtom sviatkov. Potom sa naozaj nemusíme čudovať, že životná úroveň nerastie, keď sme každú chvíľu doma.
Najlepšie by bolo ponechať len tie sviatky, ktoré väčšina obyvateľstva naozaj slávi, povedzme Veľká noc, dušičky, Vianoce a Nový rok. Zvyšné sviatky, ktorých dôvod veľa ľudí ani len netuší, treba zmeniť na pamätné dni. Naozaj nie je dôvod nepracovať len preto, že pred vyše tisíc rokmi k nám doniesli písmo.