Zrejme to bude blížiacimi sa voľbami, že aj pán poslanec Lipšic sa rozhodol svojou troškou prispieť k návrhom, pri ktorých postojí rozum. Zatiaľ čo návrh povinne v každej triede každý pondelok spievať hymnu vyvolá úsmev (aj preto, že tento návrh pochádza od parlamentného komedianta), je návrh anonymizovať životopisy oveľa nebezpečnejší. Po prvé, pochádza od seriózneho politika, a po druhé, človek sa musí nad ním trochu zamyslieť, aby zistil, aká to je pakovina.
Podľa tohto návrhu musí každá firma s viac ako 50 zamestnancami vypracovať predpis, na základe ktorého bude zabezpečené, že údaje o skutočnostiach, ktoré sú dôvodom zákazu diskriminácie, nebudú mať k dispozícii personalisti, ktorí rozhodujú o prijatí uchádzača. V praxi to znamená, že personalista má posúdiť, či niekoho pozve na pohovor bez toho, aby vedel, koľko má uchádzač rokov, či je žena alebo muž, akej je národnosti, alebo či má zdravotné postihnutie.
Pán Lipšic zrejme personalistu nikdy nerobil, zato ja áno a môžem zodpovedne vyhlásiť, že takéto niečo môže navrhnúť len človek bez akejkoľvek skúsenosti. Bežne som na tieto návrhy zvyknutý od vládnej koalície. V praxi to totiž znamená, že vo firme s 50 zamestnancami bude zrejme nejaká recepčná otvárať obálky s citlivými údajmi a rozhodovať o tom, ktoré údaje zatají pred vyššie postavenými personalistami. Následne aj tak všetko „vyklopí“ šéfovi firmy. Aj keby hneď všetko bolo tak, ako si pán poslanec želá, výsledok bude len ten, že skomplikuje prácu personalistov, ktorí pre istotu pozvú na pohovor všetkých uchádzačov, aby nemali neskôr problémy, ale aj tak si vyberú toho, koho chcú. Tak ako doteraz.
No podstatné na záver. Súkromná firma zrejme niekomu patrí, teda je súkromným vlastníctvom. Majiteľ tejto firmy sa dohodne, s kým on uzná za vhodné, kto bude pre neho robiť. A, samozrejme, je na zamestnancovi, či súhlasiť bude, alebo nebude. Podľa možnosti by štát do tohto výťahu nemal vstupovať vôbec, resp. len v rámci Zákonníka práce. Akékoľvek ďalšie obmedzenia sú len zásahom do slobody jednotlivca (áno, aj zamestnávateľ je jednotlivec, ktorý má nárok na slobodu) a príznakom sociálneho inžinierstva.