Zatiaľ má ECB zábrany nakupovať dlhopisy na primárnom trhu, a preto európski lídri vymysleli fígeľ.
Ako je známe, Európska centrálna banka (ECB) nesmie financovať dlhy členských štátov eurozóny, a to z veľmi dobrého dôvodu. Išlo by totiž o financovanie štátneho dlhu „cez rotačku“, teda tlačením nových peňazí. Čoskoro by už nešlo o tlačenie toho, čo rozumieme pod pojmom peniaze (uchovávateľ hodnoty, platobný prostriedok a podobne), ale len o farebné papieriky s rôznymi číselkami, a najmä veľa nulami.
Na toto tvorcovia eura pamätali a jedno z pravidiel, na základe ktorých euro vzniklo, bol zákaz nákupu dlhopisov na sekundárnom, ako aj na primárnom trhu. Keďže eurozóna je známa porušovaním vlastných pravidiel, ktoré pramení zo zbabelosti európskych politikov, ECB už vyše 18 mesiacov nakupuje dlhopisy na sekundárnom trhu, čím umelo znižuje úrokovú sadzbu dlhopisov vydaných na primárnom trhu.
Zatiaľ však má ECB zábrany nakupovať priamo na primárnom trhu, a preto európski lídri vymysleli ďalší fígeľ. Nebudú nakupovať priamo, aby neporušili jasný zákaz. Spravia to nepriamo, čím zákaz obídu. Podstata veci, teda že ECB financuje štátny dlh, sa však nemení. ECB dá peniaze Medzinárodnému menovému fondu (MMF), a ten nakúpi dlhopisy. Je tam však jeden háčik, MMF smie prijať peniaze len od členských štátov, a tak nejaký génius vymyslel, že ECB požičia jednotlivým národným bankám, tie požičajú MMF a MMF kúpi talianske či španielske dlhopisy.
Pritom sa všetci budeme tváriť, že všetko je v najlepšom poriadku a v súlade s pravidlami, a tiež sa musíme tváriť, že finančné trhy sú nekonečne naivné, a že si nevšimnú, že zmysel celej operácie je obísť existujúce pravidlo, a že v skutočnosti ide o tlačenie peňazí.
Najviac ma však prekvapuje, že MMF sa na takúto hlúposť dal nahovoriť. Doteraz totiž fond požičiaval chudobným krajinám, po zrealizovaní plánovaného fígľa by najväčšími dlžníkmi MMF boli vyspelé krajiny (inak, to je aká hanba, že krajiny, ktoré si hovoria najvyspelejšie, musia takýmito pokútnymi metódami žobroniť o peniaze). Aby teda „zachraňovanie“ eura nestiahlo pod vodu aj menový fond.