Pred rokom schválil slovenský parlament (aj s hlasmi SaS) záchranný mechanizmus EFSF, takzvaný dočasný euroval. Jeho kapacita je 250 miliárd eur, z ktorých bolo doteraz použitých 70 miliárd eur na záchranu Írska a Portugalska. Ostáva teda 180 miliárd eur, ktoré je možné použiť na záchranu ďalších krajín. Napríklad by bolo možné s týmito peniazmi zachrániť štyri malé krajiny, a to Maltu, Cyprus, Belgicko a Slovinsko. Dve veľké krajiny, Španielsko a Taliansko, nie je možné zachrániť žiadnym eurovalom. Jednoducho preto, že ich dlhy výrazne presahujú kapacity navýšeného EFSF.
Otázka teda znie: prečo je nutné silou-mocou zvyšovať kapacitu dočasného eurovalu z 250 miliárd eur na 440 miliárd, keď existujúce peniaze stačia na záchranu malých krajín a na záchranu veľkých krajín nebude stačiť ani navýšený euroval? Eurozóna nepozostáva z tisíc krajín, ale iba zo 17 a vylučovacou metódou dospejeme k záveru, že navýšením eurovalu nezachránime žiadnu ďalšiu krajinu. Pre koho teda má byť 190 miliárd, o ktoré ma byť euroval navýšený?
Podľa analýzy Medzinárodného menového fondu (MMF) budú európske banky potrebovať 200 miliárd eur. Čo to má spoločné s dočasným eurovalom (EFSF)? V tomto momente nič, lebo z EFSF nie je možné zachraňovať banky. To sa však čoskoro zmení, lebo súčasťou rozšírenia EFSF je okrem zvýšenia kapacity aj masívne rozšírenie kompetencií. Len pre úplnosť, o zvýšení kompetencií EFSF sa nediskutovalo, ani nevedelo, len v Bruseli počas rokovania to zrazu „bolo na stole“.
Okrem iného bude možné zachraňovať banky aj v zdravých štátoch, napríklad v Nemecku alebo vo Francúzsku. Čiže, nejaká banka sa dostane do problémov, lebo manažment v honbe za prémiami hazardoval a my ju budeme zachraňovať peniazmi slovenských daňovníkov. To akože Slovákom povieme, že musíme zvýšiť DPH, aby nejaký neschopný bankový manažér si mohol udržať svoj miliónový plat? Banka, ako aj iné subjekty, ktoré hospodária nezodpovedne, musia vyhlásiť platobnú neschopnosť. Keď už má byť na dlh alebo z peňazí daňovníkov niečo zachránené, tak určite nie celé štáty, ani nie banky, ale vklady obyvateľstva. Všetko ostatné je morálny hazard.