Vyslovene súhlasím s požiadavkou premiérky nulovej tolerancie nie len v zákonnej rovine, ale aj v rovine etickej. Takisto súhlasím s tým, aby nulová tolerancia v zákonnej rovine bola uplatnená na všetky činy, minulé aj budúce, všetkých nominantov.
Na rozdiel od zákonnej roviny, kde sú stanovené viac-menej presné pravidlá a kde je preto pomerne ľahko posúdiť, či niekto konal v súlade so zákonom, nie je možné jednoznačne povedať, čo je a čo nie je v súlade s rovinou etickou. Neexistujú dostatočne dobré pravidlá na to, aby spoločnosť dokázala jednoznačne posúdiť, čo je a čo nie je v súlade s etikou. Preto súhlasím s tým, aby premiérka uplatnila nulovú toleranciu tak na zákonnú, ako aj etickú rovinu na obdobie jej vládnutia, ale pokiaľ tak spraví aj do minulosti, mali by viacerí nominanti čo vysvetľovať a neboli by to najmä nominanti SaS.
Preto, keď odstúpia Ivan Švejna a Martin Chren z dôvodu, že uzavreli so štátom niekoľko zmlúv (pri ktorých nebol porušený zákon!), vzniká otázka, či by nemal odstúpiť napríklad aj Miroslav Mikuľčík z pozície šéfa daňového riaditeľstva, lebo pracoval ako manažér v spoločnosti Skytoll, o ktorej dnes vieme, že to bola jedna z veľkých rozkrádačiek minulej vlády. Aby bolo jasno, nepožadujem odstúpenie Miroslava Mikuľčíka, len upozorňujem na to, že keď nasadíme latku príliš vysoko a použijeme jeden meter na všetkých, na čom určite bude trvať SaS, prídeme zbytočne o kvalitných ľudí.
Jednoducho, nalejme si čistého vína, je ilúzia si myslieť, že všetko je buď čierne, alebo biele. Táto vláda je mnohokrát čestnejšia, ako tá predošlá, ale čo sa týka etickej roviny a minulosti, nie je snehobiela. Nie je. Môžeme sa s tým buď zmieriť, alebo sa toľko sebatrýzniť, až sa vráti Fico. O hayekovcoch, ktorých aktivity v súlade so zákonom boli, sa totiž popísalo viac ako o miliardových kauzách bývalej vlády, ktoré rozhodne v súlade so zákonom neboli. Preto je jediné rozumné riešenie uplatniť nulovú toleranciu v etickej rovine až na obdobie vládnutia.