Bolo to reči, ako náš premiér chcel bojovať proti nezamestnanosti. Pamätáte si ešte, ako zvolával protikrízovú radu, ktorá vymyslela vyše 60 opatrení? Okrem divadla a množstva minutých peňazí nebolo z toho nič. Vôbec nič. Všetky opatrenie do jedného boli buď zásterkou pre nehorázne rozkrádanie (napríklad sociálne podniky), alebo obyčajné plytvanie (šrotovné).
Po vyše roku má urputnej vojne proti kríze môže náš udatný bojovník doktor práv Fico preukázať tieto výsledky: Zadlžovanie, aké tu ešte nebolo, rozkrádanie aké tu ešte nebolo a nezamestnanosť, aká tu nebola 5 rokov.
Čo teda musí spraviť vláda, aby nezamestnanosť začala klesať? Ako prvé je nutné si uvedomiť, že štát zásadne nevytvára pracovné miesta. Samozrejme, môže zamestnať ďalších a ďalších úradníkov, ale keďže oni najmä spravujú štát a prerozdeľujú bohatstvo, ktoré vytvoril súkromný sektor, skôr či neskôr by nebolo dostatok daní na ich výplaty. To si uvedomil aj Fico, keď krátko po nástupe zaviazal vládu znížiť stav úradníkov o 20 percent (Uznesenie vlády 856 z roku 2006, úloha C15), žiaľ, aj z tohto smelého plánu sa ukázalo len to, čo v podstate zo všetkých Ficových smelých plánov – prázdny sľub.
Preto nie je riešenie vytvoriť pracovné miesta, ale vytvoriť podmienky na tvorbu pracovných miest. V našom zákonodarstve existuje množstvo opatrení, ktoré obmedzujú slobodu podnikania, a tým obmedzujú tvorbu hodnôt. Obmedzovanie tvorby hodnôt logicky znižuje dopyt po pracovnej sile.
To začína minimálnymi odvodmi živnostníkov, pokračuje lekárskou zdravotnou službou, nezmyselným výkazníctvom a končí pri ôsmich najvyšších odvodoch na svete. Navyše systém odvodov (a s ním spojený systém sociálnych dávok) je hyperkomplikovaný a pri najnižších príjmoch zdaňuje každé zvýšenie príjmu 84 percentami.
Práve preto potrebuje Slovensko dôkladnú reformu odvodov. Nie iba kozmetické zmeny, ale poctivú a dôkladnú reformu. Odvody by mali zohľadňovať len solidaritu, a v tom prípade by mali byť uplatnené na akýkoľvek príjem (až do výšky stropu). Už len to by umožnilo ich výrazné zníženie.
Zároveň by sa mali všetky sociálne dávky nahradiť len niekoľkými, ktoré by mali s rastúcim príjmom mierne klesať. To by systém výrazne zjednodušilo a som presvedčený, že zvýšilo motiváciu tvoriť hodnoty.