V rámci boja proti dlhovej kríze vymysleli lídri fiškálnu zmluvu. V podstate ide o prísnejšie pravidlá pre hospodárenie, ktorými sa má zabrániť robeniu nových dlhov. Napríklad, podľa fiškálnej zmluvy bude možný deficit už iba pol percenta, a nie tri percentá, ako doteraz podľa Paktu stability a rastu.
Skutočnosť je taká, že doterajšie pravidlo, deficit nižší ako tri percentá, nedodržiava väčšina krajín, napríklad Slovensko má deficit 4,6 % a Grécko okolo 10 percent. Je preto zaujímavá logika európskych lídrov, ktorí na nedodržiavanie pravidiel reagujú ich sprísnením.
Problém totiž nespočíva v tom, že doterajšie pravidlo trojpercentného deficitu je nepostačujúce, a preto ho treba sprísniť. Problém spočíva v tom, že doterajšie pravidlo trojpercentného deficitu nebolo dodržiavané a je utopické si myslieť, že keď pravidlo sprísnime, zrazu bude dodržiavané. Ale dobre, papier znesie veľa a chápem, že aj bruselskí lídri potrebujú niečo, čím sa budú môcť pochváliť v rámci boja proti kríze.
Oveľa väčší problém je spôsob, akým bola fiškálna zmluva vytvorená a prijatá. Ide totiž o medzinárodnú zmluvu medzi štátmi, teda u zmluvu uzavretú mimo rámca primárneho práva. Zároveň sa však touto zmluvou mení samotné primárne právo EÚ, a práve to nie je prípustné. Európski lídri opäť raz porušujú svoje vlastné pravidlá, ako vyplýva z analýzy, ktorú si nechala urobiť česká vláda. Predpokladám, že podobná analýza na Slovensku nebude existovať, keďže by to bolo v hrubom rozpore so servilným prístupom, ktorým sa Slovensko vyznačuje.
Kto si však prečíta spomínanú českú analýzu, dozvie sa, že medzinárodná zmluva (ktorou fiškálna zmluva je) zasahuje do primárneho práva európskej únie a mení kompetencie orgánov EÚ. V podstate sa mení právo Európskej únie tak, že sa obchádzajú pravidlá, ktoré boli na to určené. Navyše, je potrebný súhlas všetkých členských štátov. Preto aj Európsky parlament vraví, že zmluva je v rozpore s právom EÚ, čo aj Európsky súdny dvor v podobných prípadoch v minulosti potvrdil. To však našich európskych lídrov netrápi. Hlavne, že bojujú proti kríze.