Šestnásťročná školáčka Greta Thunberg, okolo ktorej vypukol medzinárodný ošiaľ, prestane na rok chodiť do školy, lebo ide zachrániť svet, menovite našu klímu. V septembri má v pláne ísť do New Yorku na Klima samit Organizácie spojených národov a v decembri do Čile na Svetovú …
… klimatickú konferenciu.
Ako sa na správnu aktivistku patrí, odmieta Greta použiť na transport lietadlo, lebo to, samozrejme, zaťažuje životné prostredie. No tak pôjde Greta nejakou zaoceánskou loďou, lebo tá zrejme neprodukuje žiadne CO2.
Či v New Yorku alebo Čile, Greta bude bojovať za menej CO2, lebo to vedie k otepľovaniu, a to je zlé. Zaujímavé však je, že posledné dve fázy s vyššou teplotou boli pred tisíc a dvetisíc rokmi a vtedy najprv stúpla teplota a až potom stúplo CO2. Rovnako zaujímavý údaj je, že priemerná teplota zo štyroch najvyšších bodov Nemecka (Feldberg, Brocken, Fichtelberg a Grosser Arber) sa za posledných 50 rokov viac-menej nezmenila, respektíve stúpla len minimálne, to závisí od metódy, ktorou sa porovnáva.
Ale to je všetko jedno, teraz ideme spolu s Gretou bojovať proti vyššej teplote, a teda za menší objem CO2. Budeme to robiť tak, že odstavíme uhoľné elektrárne a nahradíme ich vrtuľami. Každá z nich síce zabije milióny kusov hmyzu a množstvo dravých vtákov, čo rozkolíše ekosystém, ale to musí ísť teraz bokom, lebo Greta zachraňuje planétu. Musíme robiť viac. Nestačí 30-percentný pokles CO2 oproti roku 1990, musí to byť 40 percent, alebo ešte lepšie – 55 percent. Aby sme to dosiahli, zakážeme dieselové motory, alebo ešte lepšie, zakážeme rovno všetky spaľovacie motory. Všetci budeme povinne jazdiť na elektroautách. To, že výroba batérií a dobíjanie (aj túto elektrinu treba vyrobiť) zaťaží životné prostredie asi tak ako spaľovací motor, je pri záchrane sveta nepodstatné.
Ešte väčší problém je, že pri záchrane klímy musí konať celý svet. Nestačí, že Európa si na seba uvalí prehnané ciele, napríklad zníženie emisií o 55 percent, ak v Indii a Číne sa pomaly týždenne spúšťajú nové uhoľné elektrárne. Akurát sa stane to, že v EÚ sa niektoré produkty prestanú vyrábať a budú sa vyrábať v Číne. S ešte väčším zaťažením životného prostredia ako dnes.
Preto aj pri záchrane sveta platí, že bolo by dobré postupovať na základe faktov. Áno, robme celosvetové dohody, ako napríklad Parížsku zmluvu a dbajme na ich dodržiavanie. Snažme sa o to, aby oceány boli čisté, aby lesy boli zdravé. Len poďme na to s rozumom, a nie hystériou.