V novembri 2013 vytrel Marian Kotleba všetkým zrak, keď sa stal banskobystrickým županom, pričom sa treba v prvom rade poďakovať KDH a Ficovi. Ak by KDH nešlo do koalície so Smerom, mohol byť v druhom kole Kaník namiesto Kotlebu a ak by Fico nemal svoje veľkohubé …
… vyhlásenia o vreci zemiakov, mohol vyhrať kandidát Smeru Maňka.
Voľby do VÚC
O 13 mesiacov budú opäť voľby do VÚC, všetky pohľady sú upriamené na Kotlebu. Denník N sa rozhodol pre spoločného kandidáta Mičeva a Martin Glváč (podpredseda parlamentu za Smer) sa snaží o jednokolové voľby. My v SaS sme sa, Kotleba-nekotleba, rozhodli držať niektorých zásad a netaktizovať. Napríklad, že náš kandidát nesmie byť komunista a eštebák. A tiež, že väčšinové voľby majú byť dvojkolové. Na rozdiel od volieb pomerných, ktoré majú byť jednokolové.
Voľby na Slovensku
Z pätoro volieb, ktoré na Slovensku máme, sú troje väčšinových (prezident, župan a primátor/starosta) a dvoje pomerných (eurovoľby a, samozrejme, parlamentné voľby). Pri pomerných voľbách vznikne nejaký parlament, kde rôzne strany majú rôzne zastúpenia, napríklad pri posledných voľbách do NR SR získal Smer 49 poslancov, SaS 21, OĽaNO 19 a tak ďalej. Jednokolové voľby tu nielenže postačujú, ale sú dokonca nevyhnutné, lebo pri dvojkolových voľbách, keď by sa v druhom kole volilo len spomedzi prvých dvoch, by v NR SR boli len poslanci za Smer a SaS.
Väčšinové voľby
Avšak pri väčšinových voľbách, keď má z volieb vzísť jeden jediný víťaz, sú dvojkolové voľby nevyhnutné. Bolo to jasne vidieť pri posledných prezidentských voľbách. V prvom kole boli štyria relevantní kandidáti (Fico 532-tisíc hlasov, Kiska 456-tisíc, Procházka 404-tisíc a Kňažko 244-tisíc hlasov). Ak by boli jednokolové voľby, vyhral by ich Fico, no to zaručene nebola väčšinová vôľa voličov. A preto v druhom kole vyhral Kiska s 1 307-tisíc hlasmi oproti Ficovi s 894-tisíc.
Jednokolové voľby
Preto riešením nie je zo županských volieb robiť jednokolové, ale naopak, ešte aj z volieb starostov a primátorov spraviť dvojkolové. Áno, počet volieb by stúpol, no po prvé, demokracia niečo stojí a po druhé, voľby je možné zlúčiť. Konkrétne prezidentské s eurovoľbami a župné s komunálnymi. Zatiaľ čo dnes máme 7 kôl volieb (po jednom kole parlamentných, komunálnych a eurovolieb a po dve kolá prezidentských a župných), po zlúčení by sme mali 5 kôl volieb (jedno kolo parlamentných, dve kolá župných/komunálnych a dve kolá prezidentských s tým, že spolu s prvým kolom by boli aj eurovoľby. Náklady by teda výrazne klesli, zato účasť by citeľne stúpla.
1. http://komentare.hnonline.sk/dnes-pise/839658-jednokolove-volby-verzus-kotleba