Minulý týždeň podpísal prezident novelu Zákonníka práce, čím vyše 150 zmien v nej bude definitívne účinných k 1. septembru tohto roku. Zmena, ktorú ja osobne vítam najviac, je zníženie vydieračského potenciálu odborárov, ktorí v mnohých fabrikách sú doslova a do písmena darmožráčmi.
Doterajšia právna úprava umožňovala kolektívne vyjednávanie hneď ako vznikla odborová organizácia u zamestnávateľa. To znamená, že vo fabrike s tisíc zamestnancami sa našli traja fešáci, podľa zákona č. 83/1990 o združovaní občanov založili odborovú organizáciu a už mohli kolektívne vyjednávať so zamestnávateľom a pritom zastupovať všetkých tisíc (!) zamestnancov.
Takýto zákonný stav bol nespravodlivý a nahrával samozrejme odborárom, ktorí o to lepšie dokázali zamestnávateľa vydierať, respektíve sa o to lepšie mohli nechať korumpovať pri výhodách spríjemňujúcich život podnikového odborára. Tu mám na mysli § 240 Zákonníka práce, ktorý v podstate robí z podnikového odborára chránené zvieratko (pracovné voľno s náhradou mzdy na výkon funkcie, miestnosť s vybavením a úhrada nákladov na jej prevádzku, zákaz prepustenia do roka po skončení funkčného obdobia). Perfídnosť doterajšej praxe je v tom, že zamestnávateľ je povinný platiť človeka, ktorého hlavná náplň je komplikovať mu (zamestnávateľovi) život a nesmie ho prepustiť.
Aby sme tento perverzný stav odstránili, zaviedli sme kvórum. Keď budú chcieť odborári hovoriť za všetkých, musia mať aspoň 30 percent zamestnancov ako svojich členov. Chápem, že odborárskym bossom sa toto pravidlo nepáči, lebo už nebudú môcť tak ľahko zneužívať zamestnancov na plnenie politických úloh, ktoré dostávajú od Smeru, no myslím si, že ešte dobre obišli. Logické by totiž bolo, že za všetkých hovoriť môžu vtedy, keď zastupujú väčšinu.
Úvahy odborárskych bossov obrátiť sa na Ústavný súd z dôvodu, že preukázanie počtu členov je v rozpore so zákonom o ochrane osobných údajov, sú smiešne. Napríklad § 232 už dnes hovorí, že keď existuje viac odborových organizácii a tie sa medzi sebou nedohodnú, rozhoduje počet členov.
Samozrejme, nemôžem vedieť, ako Ústavný súd rozhodne, ale isté je, že tento krok zlepšuje podnikateľské prostredie, čo povedie k tvorbe nových pracovných miest. Lebo najlepšia sociálna ochrana zamestnancov je práve dostatok pracovných miest! Preto s hrdosťou hlásim: SaS splnila ďalší predvolebný sľub.