Kríza v Grécku | Dnes sa opäť raz stretnú politici eurozóny, aby sa s Gréckom dohodli na pokračovaní „záchranného“ balíka. Grécky premiér Tsipras už po niekoľký krát predloží posledný návrh a ostatné štáty eurozóny spravia opäť raz posledné ústupky. Toto divadlo trvá …
… päť mesiacov a pri impotencii európskych lídrov by mohlo pokračovať roky, keby neexistoval zázračný termín 30. júna 2015. Vtedy vyprší lehota, ktorá bola dohodnutá 20. februára.
Kríza v Grécku – riešenie je Grexit
Naďalej platí, že jediné trvácne a funkčné riešenie je takzvaný Grexit, to znamená, že Grécko eurozónu opustí. To platilo pred piatimi rokmi a platí rovnako aj dnes. Problém je v tom, že dnes bude Grexit omnoho bolostivejší a drahší, ako by tomu bolo pred piatimi rokmi. Iné riešenie neexistuje-a to čo sa eurohujeri snažia európskym daňovníkom predať ako riešenie, je len a len mimoriadne drahé kupovanie času. To stojí množstvo peňazí, avšak Grécku nie že nepomôže, ale likviduje jeho ekonomiku.
Ak teda dôjde dnes k dohode, marazmus bude pokračovať. Investori sa budú Grécku vyhýbať kvôli nejasnej a neperspektívnej budúcnosti (to naposledy uznal aj predseda europarlamentu Schulz) a grécka ekonomika bude trpieť pod príliš silným eurom.
Ak k dohode nedôjde, naberú veci rýchly spád
Okamžite bude nutné obmedziť prevody do zahraničia a Európska centrálna banka (ECB) by mala obmedziť núdzové ELA úvery, na ktorých už niekoľko mesiacov,, fičí“ komplet celý grécky bankový sektor. „By mala“ znamená, že tak hovoria pravidlá, ale ECB ich už niekoľko krát dokázala vytrvalo ignorovať. Začne sa vyjednávanie, či a hlavne ako Grécko opustí eurozónu, lebo to vôbec nie je automatické. Práve naopak, opustenie eurozóny ústava EÚ ako ani akákoľvek iná zmluva nepripúšťa. Platobná neschopnosť člena eurozóny zrejme prevyšovala predstavivosť eurohujerov.
Nemusí sa to stať, ale môže.
Ak sa to stane, ak teda Grécko vyhlási platobnú neschopnosť, odporúčam cestujúcim do Grécka zobrať si so sebou dostatok hotovosti. V prípade krachu Grécka takmer isto na nejakú dobu zavrú banky a prestanú fungovať bankomaty.
Pre všetkých.
Firmy by nemali poslať do Grécka vopred žiadne peniaze, môže sa stať, že o ne prídu. Odporúčam platiť až po prevzatí tovaru. Rovnako kúpiť v tejto fáze akýkoľvek grécky dlhopis sú stratené peniaze. Mimochodom, vklady v slovenských bankách považujem za bezpečné. Do výšky, do ktorej ručí fond na ochranu vkladov rozhodne. Záverom chcem veriť, že Národná banka Slovenska má už dávno vypracovaný plán B pre prípad, že Grécko opustí eurozónu.
1. https://komentare.hnonline.sk/dnes-pise/567649-kriza-v-grecku-budte-pripraveni