Čo predviedli americkí bankári sa nedá nazvať inak ako najväčší tunel v histórii ľudstva, sprevádzaný geniálnym marketingom, ktorý ich postavil do roly obetí.
Zoberme si ako príklad Lehman Brothers, prednedávnom skrachovanú banku, ktorá vyše 150 rokov podnikala v tom, v čom investičné banky podnikať zvyknú – obchodovať s akciami pre svojich klientov. V posledných rokoch, keďže s jedlom rastie chuť, začala v značnom rozsahu špekulovať na vlastný účet. To prebiehalo asi tak, že nakúpili hypotekárne záložné listy, čo ešte vôbec nič neznamená. Keď to ale spravia všetky manhattanské banky, ktoré disponujú nepredstaviteľnými sumami, tak zákonite stúpne cena týchto listov. Teraz stačí už len tieto listy predať a realizuje sa zisk.
Uvediem príklad. Banka B kúpi zo svojho imania list za 100, predá ho za 150 a zároveň kúpi iný list za 150. Jej aktíva sú list za 150 a pasíva sú 100 imanie a 50 zisk. V tomto momente nastupujú obchodníci banky, ktorí majú skvelé zmluvy a chcú svoje provízie a bonusy a chcú to v reálnych peniazoch a nie v nejakých smiešnych hypotekárnych záložných listoch. Tak napríklad Lehman Brothers vyplatil len v roku 2007 svojim zamestnancom 10 miliárd dolárov. Goldman Sachs vyplatil 20 miliárd, čo predstavuje na každého jedného zamestnanca 55-tisíc dolárov – mesačne, nie ročne, a tak ďalej.
Takto sa to niekoľko rokov nafukovalo, z bánk sa vytiahli stovky miliárd dolárov, až nakoniec listy sú silne predražené a celá bublina tesne pred spľasknutím. Teraz sa ide tunelovať opačným smerom a na scénu prichádzajú obchodníci ako napríklad John Paulson a začnú kupovať „shorty“. Kúpiť short znamená požičať si predražený list, tento hneď predať za nafúknutú cenu a potom čakať až bublina spľasne a cena sa vráti na pôvodnú reálnu cenu. Následne sa za nízku cenu kúpi list späť a vráti tomu, kto ho požičal. Paulson takto zarobil len v minulom roku skoro štyri miliardy dolárov a, samozrejme, nebol jediný. Aj preto americká vláda prednedávnom shorty zakázala.
Nakoniec, keď už sú listy pretiahnuté dvomi tunelmi, sa ide zachraňovať. Nejaká banka musí padnúť, nejaká byť štátom zachránená, ešte nejaké tanečky vo forme krízových porád, vyhlásení, padnutí na kolená, aby vznikol dojem, že je to vážne a treba súrne konať. Nato schváli americký senát 700 miliárd, za ktoré sa nakúpia predražené listy od bánk a život ide ďalej. Tak ako v prípade Lehman Brothers. Ich webstránka víta návštevníka slovami: Lehman Brothers, an innovator in global finance…