Po teroristických útokoch v Paríži pochopili zrejme aj posledné naivky, že Európa sa nachádza vo vojne s islamistami, to po prvé. Po druhé, na rozdiel od redakcie satirického mesačníka …
… Charlie Hebdo sa môže obeťou stať hocikto. A po tretie, dokorán otvorené hranice toto riziko zvyšujú.
Najvyšší čas, aby sa Európa začala brániť
Je preto najvyšší čas, aby sa Európa začala brániť a v čase od 13. novembra (teror v Paríži) do 18. novembra som mal pocit, že to chápe aj Európska komisia. Dovtedy sa zmohla len na tri veci, a to (1) vyzývať na solidaritu,(2) nanucovať povinné kvóty a (3) nechrániť vonkajšie hranice.
Novela v rozsahu päťtisíc slov bola dávno pripravená
Vytriezvenie prišlo minulú stredu,18. novembra, keď Európska komisia predložila návrh novely smernice na výrazné obmedzenie súkromnej legálnej držby strelných zbraní. V čase, keď sú ľubovoľní Európania v priamom ohrození života, im ide Európska komisia pod rúškom boja proti terorizmu sťažiť súkromnú držbu zbraní. Pritom s legálne držanými strelnými zbraňami sa pácha štatisticky zanedbateľný počet trestných činov. Kuchynský nôž je pre spoločnosť rádovo väčším ohrozením. Novela v rozsahu päťtisíc slov bola dávno pripravená, len sa čakalo na „vhodnú“ príležitosť, kedy vystrašené obyvateľstvo bude klásť menší odpor a kedy sa predseda komisie Jean-Claude Juncker môže búchať do pŕs, ako on bojuje proti terorizmu.
Prvá otázka
Avšak pýtam sa: Bola čo len jedna strelná zbraň použitá teroristami v legálnej držbe? Nebola. Teroristi si všetky zbrane, ktoré potrebujú, pohodlne dopravia balkánskou či akou cestou a pred útokom si predsa nepôjdu najprv vybaviť zbrojný preukaz a nákupné povolenie, aby si potom mohli zbraň kúpiť u legálneho predajcu a zaregistrovať ju na polícii.
Druhá otázka
Bolo by viac alebo menej mŕtvych, ak by zopár návštevníkov koncertu, kde teroristi vyvraždili desiatky ľudí, malo pri sebe zbraň a vedeli by sa brániť? Pri 130 mŕtvych je zrejmé, že francúzsky štát nedokáže pred terorom účinne ochrániť svojich občanov a pochopiteľne sa časť obyvateľstva bude chcieť chrániť sama.
Hlúposť či naivita?
Bojovať proti teroristom tým spôsobom, že sťažíme legálnu súkromnú držbu zbraní potenciálnych obetí, je trestuhodné a ťažko vysvetliteľné hlúposťou či naivitou. Ak to pôjde takto ďalej, budú mať zbrane v držbe len teroristi a zločinci, lebo oni majú všetky zbrane ilegálne. Pre bezpečnosť slušných občanov Európy by bolo lepšie, ak by sa Jean-Claude Juncker namiesto boja s terorizmom radšej venoval boju s alkoholom.
1. https://komentare.hnonline.sk/dnes-pise/510833-richard-sulik-perverzny-boj-proti-terorizmu