Je na zaplakanie vidieť, s akou neodbornosťou a s akým nepochopením základných princípov sa minister financií Peter Kažimír rozhodol meniť zákon o dani z príjmu.
Kažimírova novela zákona o dani z príjmu má neskutočných 86 bodov
Aktuálna novela zákona o dani z príjmu má neskutočných 86 bodov a keby bola aspoň riadne pripravená… no nie je. Je to čistý chaos a ešte ani len neprešla parlamentnom a už potrebuje úpravy, opravy a doplnenia na pôde parlamentného výboru, čo je ďalších takmer 60 bodov. Sú to desiatky a desiatky strán textu, z ktorých doslova kričí najmä jedno:
Peter Kažimír si daň z príjmu pomýlil s dojnou kravou a podstatné súvislosti mu unikajú.
Prvá zásadná chyba navrhovanej novely zákona o dani z príjmov
Čoraz vyššia komplikovanosť daňového systému uľahčuje jeho obchádzanie z technického pohľadu. Napríklad, výdavky na vedu budú mať takzvaný superodpis, to znamená, že firma si môže uplatniť 125 percent výdavkov na vedu a výskum ako náklad znižujúci základ dane. Už si viem predstaviť, čo všetko bude zrazu náklad na vedu a výskum.
Druhá zásadná chyba ministra Kažimíra
Čoraz vyššia nespravodlivosť daňového systému uľahčuje jeho obchádzanie z morálneho pohľadu. Napríklad, podnikateľ si môže uplatniť ako daňový výdavok len 48-tisíc eur pri kúpe osobného auta.
Pán minister Kažimír, ktorý pred vstupom do politiky akurát tak mohol snívať o aute za 48-tisíc eur, si svoj ctený zadok, samozrejme, bude naďalej vyvážať v aute za stotisíc a navyše kúpenom za peniaze daňovníkov.
Tretia zásadná chyba ministra Kažimíra
Konsolidovať štátny rozpočet len na stránke príjmov, teda len žmýkaním tých, ktorí tvoria hodnoty, nie je dlhodobo možné. Podnikatelia si skôr či neskôr povedia – stačilo.
Rovná daň a jej poslanie
Daňový systém s rovnou daňou na čele je tu len na jednu jedinú vec: zdaniť každý príjem presne jedenkrát. Bez ohľadu na výšku príjmu, bez ohľadu na druh príjmu a bez ohľadu na subjekt. To je spravodlivé, dlhodobo funkčné a jednoduché.
Presne takto sme to spravili v roku 2004 a výsledok sa dostavil prekvapivo rýchlo.
Napríklad základ dane z príjmov právnických osôb stúpol počas dvoch rokov (rok po zavedení rovnej dane oproti roku pred zavedením rovnej dane) o 92 percent.
Tam sa treba vrátiť. K reformám, ktoré posunuli Slovensko skutočne vpred. Preto SaS pripravuje zoznam náprav v zákone o dani z príjmov, ktorý predstavíme začiatkom budúceho roka.
1. http://komentare.hnonline.sk/dnes-pise/505649-dan-nie-je-dojna-krava-pan-kazimir