Snahy Slovenska stať sa členom eurozóny boli motivované vidinou stabilnej meny a solídnych pravidiel. Konkrétne mám na mysli maastrichtské kritériá (najmä maximálny trojpercentný deficit), článok 125 Lisabonskej zmluvy (každý štát ručí za svoje záväzky sám) a interné pravidlá Európskej centrálnej banky (nevykupovať dlhopisy členských štátov).
Dobre si spomínam na to, ako „prísni strážcovia“ eura neprijali Litvu kvôli tomu, že v referenčnom roku prekročila deficit o 0,07 percentuálneho bodu. Tiež si spomínam na to, ako cvičili najprv Mikloša a potom Počiatka. Všetko to sme strpeli a potichu aj kvitovali v presvedčení, že sa staneme členmi spolku, v ktorom sa dodržiavajú pravidlá.
Dnes, dva roky neskôr, žiaľ, musím konštatovať, že pravidlá neplatia pre všetkých rovnako, respektíve momentálne neplatia vôbec a že konanie Európskej komisie má od zodpovedného prístupu riadne ďaleko. Už „záchrana“ Grécka je najmä o záchrane ziskov zahraničných bánk. Gréci žili 30 rokov nad svoje pomery, lebo im vládli nezodpovední socialisti, akí vládli donedávna nám, a banky na tom slušne zarábali tým, že si účtovali prirážky k úrokom za prípadnú platobnú neschopnosť. Írsko je podobný prípad, len s tým rozdielom, že banky sa rozhodli hrať sa na kasíno a nafúkli realitnú bublinu. Štát ich v tom podporil, najprv oslabením kontrolných mechanizmov a potom štátnymi zárukami.
Zodpovedný prístup lídrov eurozóny by bol nechať banky podieľať sa na vzniknutých výpadkoch a nie „vyrábať“ stále nové a nové peniaze tým, že ECB vykupuje dlhopisy členských štátov. Takisto je nezodpovedné, aby ostatné krajiny preberali dlhy predĺžených krajín prostredníctvom eurovalu a samé sa tak dostali do problémov. Týmto spôsobom sa dá zachrániť Grécko a Írsko, možno Portugalsko. Pokúsiť sa takto „zachrániť“ Španielsko je hazard s eurom, nehovoriac o Taliansku. Dlh Talianska je totiž o polovicu vyšší ako dlhy Grécka, Írska, Portugalska a Španielska spolu.
Preto je najvyšší čas, aby Slovensko prestalo slepo veriť rečiam lídrov eurozóny a pripravilo si plán B. Tým je opätovné zavedenie slovenskej koruny. Keď už sme príliš malá krajina na to, aby sme výrazne ovplyvnili konanie EÚ, musíme aspoň chrániť hodnoty, ktoré vytvorili a tvoria ľudia žijúci na Slovensku.