V sobotu 18. septembra sa bude konať referendum so šiestimi otázkami a je úplne logické, že nie všetky otázky sú rovnako dôležité. A keďže uskutočnenie referenda s jednou alebo šiestimi otázkami je viac-menej rovnako nákladná záležitosť, prejdem rovno k otázke najdôležitejšej a tou je obmedzenie poslaneckej imunity.
To, že poslanecká imunita je prežitok a dávno mala byť zrušená, nespochybňuje nielen väčšina občanov, ale aj väčšina politikov. Napriek tomu nedokázali naši poslanci za takmer dve desaťročia toto privilégium, ktoré tak často bolo zneužité napríklad na jazdu pod vplyvom alkoholu, zrušiť či obmedziť. Vždy sa našiel nejaký dôvod, pre ktorý sa práve v deň hlasovania nenašlo aspoň 90 hlasov.
Tentoraz je situácia iná. Na augustovej schôdzi (začína sa 3. 8.) sa bude o obmedzení imunity hlasovať v prvom čítaní, na čo stačí jednoduchá väčšina. Je preto pravdepodobné, že návrh prejde do druhého čítania, ktoré by bolo na septembrovej schôdzi (začína sa 7. 9.), kde je nutných 90 hlasov. Pár dní neskôr sa koná už spomínané referendum, a keby to nemal byť pre poslancov dostatočný dôvod si imunitu obmedziť, majú občania možnosť rozhodnúť priamo a nie prostredníctvom poslancov.
Dovolím si tvrdiť, že referendum významnou mierou prispeje k obmedzeniu poslaneckej imunity, a to aj v tom prípade, že by hlasovanie v parlamente malo byť úspešné. Preto by aj náklady 7 miliónov eur na uskutočnenie referenda, nemali byť rozhodujúce. Skratka, demokracia niečo stojí a 7 miliónov eur je menej než tisícina výberu daní. Navyše, ďalšie referendové otázky dokážu túto sumu hravo ušetriť.
SaS urobí všetko preto, aby referendum bolo platné, čiže prišlo viac ako 50 percent voličov a pripomínam, že výsledky referenda sú podľa renomovaných ústavných právnikov záväzné. Tak smelo do toho.