To je 90 percent potrebného množstva na to, aby sme v zmysle článku 95 Ústavy SR mohli požiadať prezidenta o vyhlásenie referenda. Zbierame teda usilovne ďalej a potrebný počet (350-tisíc) chceme mať pokope 11. februára budúceho roku.
Jedenásty február preto, lebo je to ideálny deň na podanie žiadosti o vyhlásenie referenda, a to z dôvodu lehôt, ktoré prezidentovi ukladá Ústava. Ten je totiž povinný do 30 dní od podania (čiže najneskôr 13. marca) vyhlásiť referendum, a to sa musí uskutočniť do ďalších 90 dní (článok 96 Ústavy), teda najneskôr 11. júna. Zároveň však (článok 97 Ústavy) sa referendum nesmie konať v období kratšom ako 90 dní pred voľbami, ktoré budú v sobotu 12. júna. Smie sa však konať v deň volieb. A to je naša šanca.
Samozrejme, že vieme, že zo šiestich doteraz uskutočnených referend bolo úspešné iba jedno, a aj to bolo organizované vládou a za plnej podpory takmer všetkých politikov (vstup do EÚ). Na zvyšných päť jednoducho neprišlo požadovaných 50 percent voličov, a preto referendá neboli platné. Je preto takmer isté, že v ľubovoľný deň by ani tentoraz neprišla polovica oprávnených voličov, to však za určitých okolností nemusí platiť pre deň volieb. Vtedy je všetko inak. Stále viac ľudí je nespokojných s politikou tejto vlády a navyše mnohokrát sa ukázalo, že vlastné (a úplne zbytočné) privilégiá si naši politici sami nezrušia. Mám na mysli najmä poslaneckú imunitu.
Iste, prezident má možnosť dať otázky posúdiť Ústavnému súdu. Možno si vyberie jednu alebo viacero, s ktorými sa ako právnik nestotožní, a bude mať podozrenie, že porušujú podmienky dané Ústavou, to znamená, že predmetom otázok sú dane, odvody, štátny rozpočet alebo základné práva a slobody. No som presvedčený, že o všetkých šiestich si to myslieť nebude.
Otázka teda je, že či 12. júna príde k referendu viac ako 50 percent voličov. Bude to dobrý test, či Slováci vôbec majú záujem rozhodovať o veciach, ktoré sa ich týkajú. 40 rokov sa totiž hovorilo, že áno, určite by radi o sebe rozhodovali, ale Rusi im to nedovolia. Teraz budú mať skutočnú možnosť ukázať, že to nebola len výhovorka.
A ešte jedna dôležitá vec: Výsledky referenda nemajú len odporúčací charakter, ale sú záväzné.