Sobotňajšie referendum je síce neplatné, ale rozhodne nie neúspešné. Jeden milión ľudí prišlo vyjadriť svoj názor, čím dali najavo, že im nie je jedno, v akej krajine žijú. Koaličné strany sa rozhodli referendum bojkotovať a Smer dokonca svojim voličom odporučil sa referenda nezúčastniť. To je veľká škoda, lebo keď dokázala 12-percentná SaS zmobilizovať jeden milión voličov, je pravdepodobné, že trikrát väčší Smer by dokázal k urnám pritiahnuť druhý milión a účasť na referende by sa blížila k potrebnej 50-percentnej hranici.
Žiaľ, kolegovia zo Smeru sa nedokázali povzniesť nad bežné stranícke súperenie, a tak sa im môžeme poďakovať za zbytočne minutých sedem miliónov eur. Mimochodom, odvolávanie predsedu parlamentu odôvodniť tým, že si nectí referendum a následne odporučiť svojim voličom, aby sa na ňom nezúčastnili, je v najlepšom prípade schizofrénia. Okrem tohto lichotivého hodnotenia je to obyčajné pokrytectvo, a politický amaterizmus navyše.
Na druhej strane, určite by som netvrdil, že peniaze vynaložené na referendum nemajú žiaden prínos. Aj keď je referendum neplatné, posunulo našu spoločnosť, a to citeľne. Dnes napríklad už je zrejmé, že Maďaričov zástrčkový zákon je čistá hlúposť a že je lepšie, keď verejnoprávne médiá budú financované zo štátneho rozpočtu. Takisto som presvedčený o tom, že keď vyše 900-tisíc ľudí vyjadrí názor, že poslanci nemajú mať (priestupkovú) imunitu, že to je silnejší mandát ako mandát, ktorý získala v parlamentných voľbách najväčšia strana Smer s 880-tisíc hlasmi. Politici sa nebudú môcť tváriť, že ľudia v podstate nechcú, aby poslanci prišli o imunitu.
Na záver by som chcel oceniť, že najvyšší ústavní činitelia, pán prezident a pani premiérka, sa na referende zúčastnili a že sa teda dokázali povzniesť nad bežné stranícke súboje. No a úplne na záver chcem poďakovať našim vyše 6-tisíc okrskovým zástupcom za to, že dohliadli na korektný priebeh referenda.