Oveľa väčšia pohroma akou je dočasný euroval (EFSF), je euroval trvalý (ESM). Už len z toho dôvodu, že je trvalý. Zatiaľ čo dočasný bude platiť ešte cca rok, možno rok a pol, trvalý euroval bude platiť najmenej 12 rokov. Presne v duchu výroku Miltona Friedmana: „Nič nie je také trvalé ako dočasný vládny program.“
Euroval má akože ochrániť menu, má akože upokojiť trhy, má zabrániť šíreniu nákazy a ďalšie bludy. Euroval, jedno či dočasný alebo trvalý, nerieši podstatu problému, ale iba následky. Podstata je, že nezodpovední politici v niektorých krajinách dlhé roky šafárili a volebnými sľubmi si kupovali hlasy. Úplný vtip je v tom, že viac-menej tí istí ľudia, ktorí krízu spôsobili, teraz predkladajú riešenia.
Nemôže to takto fungovať a nebude to takto fungovať. Dva roky trvajúce riešenie krízy a 19 summitov nie je nič iné ako drahé kupovanie strateného času, a trvalý euroval nie je nič iné ako ďalší krok do záhuby.
Chcem vidieť jedného politika, ktorý by dal svoje vlastné peniaze do trvalého eurovalu. Vieme ale o politikoch, napríklad z komunistickej Číny, ktorí odmietli dať čo len cent z peňazí svojich daňovníkov do eurovalu. Toto je absolútny výsmech „vyspelému“ západnému svet: Komunistická Čína mu ide príkladom, čo sa týka zodpovednosti.
Jedno ako, trvalý euroval je len ďalšie predlžovanie agónie, no teraz nehovoríme už len o zárukách, ale aj o hotovosti. Každý Slovák prispeje sumou 150 eur, aby „vyspelé“ krajiny mohli naďalej robiť deficity, aby si mohli naďalej udržať niekoľkonásobne vyšší sociálny štandard, ako má Slovensko a, samozrejme, aby náhodou nejaká banka neskrachovala. Veď ako by k tomu vlastník banky prišiel.
Najviac ma však mrzí, že naši politici si div nejdú nohy dolámať, aby splnili želania Bruselu. Bez štipky súdnosti a bez štipky hrdosti. Servilnosť a submisívnosť nazývajú zodpovednosťou a nás označujú za populistov. Pritom rok a pol dozadu hovorili to isté čo my. Je to na zaplakanie.