Najprv disclaimer: SaS podporila sankcie voči Rusku a anexia Krymu je podľa môjho názoru v rozpore s medzinárodným právom. Lebo dnes, ak nemáte disclaimer a poviete k téme Ukrajina čo len jednu vetu, ste zaradení. V prípade, že si dovolíte kritizovať USA, ste rusofil, v prípade, že …
… vidíte Slovensko v západnej hemisfére, ste zaslepený Proameričan. Ak však máte disclaimer, máte maličkú šancu nebyť ihneď zaškatuľkovaný, ak upozorníte na to, že EÚ sa na Ukrajine púšťa do obrovského finančného dobrodružstva.
Tretí balík finančnej pomoci pre Ukrajinu
Minulý týždeň prerokoval europarlament už tretí balík finančnej pomoci, tentoraz len skromných 1,8 miliardy eur. Za oveľa vyššie sumy bol medzičasom dodaný na Ukrajinu plyn, a keďže Ukrajina je štát tesne pred bankrotom, budú európski daňovníci platiť a platiť. Irónia osudu je, že samotná EÚ sa topí v dlhoch a niektoré jej členské štáty nie sú schopné samostatne fungovať.
EÚ nemôže zachraňovať všetky štáty
Európska únia si jednoducho nemôže dovoliť zachraňovať všetky štáty naokolo, najmä nie tie, ktoré si svoj stav zavinili samy. Ono to totiž vonkoncom nie je tak, že Ukrajina je pred krachom, lebo ju podlo napadol silnejší sused. Ukrajina je pred krachom preto, lebo Ukrajinci si 20 rokov volili bez výnimky vlády, ktoré nereformujú, no o to viac kradnú. Veď netvárme sa, že napríklad terajší prezident Porošenko nadobudol celý svoj majetok výlučne poctivou prácou. Porošenko je v politike 16 rokov, prezliekal kabáty jedna radosť a mimoriadne dobre sa mu darilo v období, keď bol ukrajinským ministrom hospodárstva.
Ani nie pred 20 rokmi boli ekonomiky Estónska a Ukrajiny porovnateľné, dnes je Estónsko v EÚ a má násobne vyššiu životnú úroveň. Práve, že na Ukrajine si ľudia volili populistických zlodejov a teraz sa čudujú, že vládne korupcia, pár oligarchov drží obrovské majetky a krajina je pred krachom.
Tým nechcem povedať, že Ukrajine sa nemá pomôcť.
Len hovorím, že by to nemala byť EÚ, lebo to dopadne ako v Grécku – z Ukrajiny sa stane bezodný sud. Ak pomoc, tak od medzinárodného menového fondu (MMF), ktorý bol presne na takéto prípady zriadený a ktorého členom sú medzi inými všetky štáty EÚ. A ako sa ukázalo, úradníci z MMF viac ctia svoje vlastné pravidlá ako politici z EÚ.
1. http://komentare.hnonline.sk/dnes-pise/581708-ukrajina-bude-druhe-grecko