Richard Sulík: Utečenci sú momentálne v Európe top témou a oproti utečencom je Grécko viac-menej nepodstatná vec. V prípade Grécka išlo len o peniaze. V prípade utečencov ide o to, ako bude Európa o 40; 50 rokov vyzerať, či si Európa zachová …
… podobu, ako má dnes alebo sa začne výrazne meniť. Nechajme bokom či k lepšiemu, alebo k horšiemu, ale utečenci sú top európskou témou, ktorá zďaleka nedostala toľko pozornosti v slovenských médiách, koľko v nemeckých. Dôvod je jednoduchý. Slovensko nie je na tzv. balkánskej ceste. Utečenci neprechádzajú cez Slovensko aj preto, lebo Maďarsko postavilo plot. Najväčší nával utečencov putuje cez Srbsko, Chorvátsko, Slovinsko, Rakúsko a Nemecko. Tieto krajiny zápasia s jedným obrovským prívalom utečencov a, samozrejme, kto si pozrie napríklad nemeckú tlač, tam je téma – utečenci, utečenecké tábory a utečenecké kvóty oveľa viac zastúpená.
Utečenci a ako Európa stojí pred najväčšou výzvou
Ja mám tú smolu, že čítam pravidelne nemeckú tlač. Som v kontakte aj s nemeckými politikmi aj s ľuďmi, ktorí mi píšu alebo naopak, tu v europarlamente s nemeckými poslancami, s novinármi atď. Môžem povedať, že Európa stojí pred najväčšou výzvou pred ukončením Studenej vojny, to je viac ako 25 rokov a táto kríza, keď sa nezačne okamžite a rázne riešiť, tak sa môže pre Európu stať neovládateľnou.
Utečenci vyhrocujú situáciu
Najmä v Nemecku utečenci vyhrocujú situáciu. V dnešných správach prebehla napríklad informácia, že Horst Seehofer, ktorý je predsedom nemeckej strany CSU, ktorá je sesterská strana so stranou CDU, ktorej šéfka je kancelárka Angela Merkelová, zvažuje, že stiahne svojich ministrov z vlády. To je vec, ktorá ja si nepamätám, by sa bola stala. Utečenci vytvárajú silný spor medzi Rakúskom a Nemeckom, lebo Rakúsko posiela viac utečencov na nemecké hranice, ako bolo dohodnuté. Rakúsko zvažuje postaviť plot medzi Rakúskom a Slovinskom, aby sa utečenci nedostali na jeho územie. Táto situácia sa rýchlo vymyká spod kontroly a nechcem vedieť, ako bude vyzerať o mesiac alebo o dva.
Nemecko nemá utečencov kam rozdeliť
Európska únia, respektíve Európsky parlament sa zatiaľ zmohol len na akési výzvy o solidarite a o pretláčaní povinných kvót pre utečencov. To nie je riešenie. Povinné kvóty sú len ďalšou výzvou pre prevádzačov ľudí, aby posielali ďalších utečencov. Utečenci tak nemajú dôvod ostať doma. Veď Európa si ich tu všetkých rozdelí. Európa, teda nie Európa, ale Nemecko nemá týchto utečencov kam rozdeliť. Napriek tomu, že nemecká kancelárka Angela Merkelová sa pravidelne vyjadruje, že „Wir schaffen das!“ (My to zvládneme!), tak Nemecko prestáva zvládať túto situáciu s utečencami. Rakúsko, ktoré v pomere ku svojej veľkosti, prijíma rovnako veľa utečencov ako Nemecko, takisto prestalo zvládať túto situáciu. Slovinsko dávno kapitulovalo, lebo je maličké, má len dva milióny obyvateľov a celé toto speje do humanitárnej katastrofy, ktorá môže nabrať s blížiacou sa zimou rozmery, ktoré sme si prednedávnom ešte ani nevedeli predstaviť.
Je nutné okamžite konať
Preto je nutné okamžite konať, aj keď sa možno na Slovensku o utečencoch dennodenne nepíše. Je nutné okamžite konať, čo znamená strážiť, respektíve uzavrieť hranice a zároveň zriadiť prijímacie centrá pre utečencov, kde im bude Európska únia garantovať bezpečnosť a základné podmienky, vodu, lekársku starostlivosť atď. pokiaľ sa posúdi ich žiadosť o azyl.
Utečenci sú témou, ktorej sa v porovnaní s Nemeckom nedostáva dostatok pozornosti v slovenských médiách. Preto ak bude opäť niečo aktuálne, tak vás o tom budem opäť informovať.