Verejný dlh štátov EÚ – Európska komisia je skvelá v dávaní si obmedzujúcich pravidiel a jedinečná v ich porušovaní. Je ako alkoholik, ktorý si povie, že už prestane piť. Výsledkom sú čoraz vyššie dlhy a zároveň klamanie sa že dlhovú krízu sa už podarilo vyriešiť. To, samozrejme, nie je …
… pravda ani náhodou. Stačí sa pozrieť na verejný dlh Portugalska. Do eurovalu vstúpilo v roku 2010 a v tom čase predstavoval verejný dlh 85 percent HDP. Prednedávnom, keď euroval opustilo a vrátilo sa na finančné trhy, dosiahol verejný dlh krajiny závratných 135 percent.
Považujete nárast verejného dlhu štátov EÚ za vyriešenie dlhovej krízy?
Predpokladám, že nikto nepovažuje nárast verejného dlhu z 85 na 135 percent za vyriešenie dlhovej krízy. Podstatná je však otázka, prečo v roku 2010 pri 85 percentách verejného dlhu nechcel už žiaden súkromný investor Portugalsku požičať a dnes, pri 135 percentách verejného dlhu súkromní investori nemajú problém kupovať ich dlhopisy.
Bohatý strýčko Mario Draghi
Odpoveď je veľmi jednoduchá a zároveň nebezpečná: bohatý strýčko Mario Draghi, v hlavnom povolaní šéf Európskej centrálnej banky, sa za portugalské dlhopisy zaručil, rovnako aj za talianske, grécke, španielske a tiež za dlhopisy všetkých ostatných krajín eurozóny (programom OMT zo septembra 2012). A tak napriek tomu, že dlh Španielska stúpol zo 60 na 100 percent, dlh Talianska zo 120 na 140 percent a dlh Grécka zo 130 na 175 percent, všetci sa tvária, že sa kríza skončila a svet je opäť v poriadku a môže sa pokračovať v robení dlhov.
Francúzsko a Taliansko: Šetriť sa nebude!
To využili dve veľké krajiny eurozóny – Francúzsko a Taliansko a vyhlásili, že šetriť sa nebude. Teda, aby som bol presný: Francúzsko povedalo, že šetriť sa bude, ale neskôr (toto je už tretie odsunutie prisľúbeného šetrenia) a taliansky premiér Renzi rovno povedal, že šetriť sa nebude a basta.
Robert Fico ako správny socialista …
Samozrejme, na to sa ozval ďalší socialista, Robert Fico, ktorý ako všetci správni socialisti má rozdávanie cudzích peňazí v krvi, že aj on chce míňať viac. Ako keby peniaze na takéto míňanie spadli z neba a nepochádzali od daňovníkov. Možno politika dlhov bude fungovať ešte 5, možno 15 rokov, v každom prípade sa to neskončí dobre, lebo jedného dňa už nebude investorom stačiť ani len ručenie ECB.
Som pozvaný na híring k zavedeniu eura
A práve preto budem v českom Senáte, kam som pozvaný na híring k zavedeniu eura, dôrazne od tohto kroku odhovárať. Česi síce nemôžu euro odmietnuť, lebo sa k jeho prijatiu zaviazali v prístupovej zmluve, ale môžu to ešte chvíľu naťahovať. Ak ECB a krajiny eurozóny budú takto pokračovať ďalej, môže sa stať, že o pár rokov nebude kam pristupovať.
1. http://komentare.hnonline.sk/dnes-pise/579342-mili-cesi-do-klubu-dlznikov-sa-nehrnte